Monthly Archives: Μαρτίου 2018

25 ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

Την Παρασκευή  23  Μαρτίου 2018, τιμήσαμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και  τη μνήμη των ηρώων της Ελληνικής Επανάστασης της 25ης Μαρτίου του 1821. Η γιορτή έγινε ανά τρεις τάξεις , ώστε οι μικρότεροι μαθητές μας  να καταλάβουν  βαθύτερα τις έννοιες του μεγάλου αυτού απελευθερωτικού αγώνα.  Οι μαθητές του Σχολείου μας  μάς θύμισαν όλο το χρονικό της  Ελληνικής  Επανάστασης  μέσα από ποιήματα, τραγούδια και βιντεοπροβολές.

Ευχαριστούμε τους  Εκπαιδευτικούς και τους Μαθητές  που συμμετείχαν στη σεμνή γιορτή μας, η οποία ολοκληρώθηκε με τον Εθνικό μας Ύμνο!

Την Κυριακή 25 Μαρτίου, ακολούθησε η δοξολογία στον Ιερό Ναό των Αγίων Αναργύρων, ο πανηγυρικός  λόγος  και η επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο του χωριού μας. Η τελετή ολοκληρώθηκε με την κατάθεση στεφάνων.  Δυστυχώς, δεν πραγματοποιήθηκε η παρέλαση λόγω των κακών καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν.

Πριν από 112 χρόνια, στις 14 του Μάρτη 1906, πυρπολήθηκε το χωριό μας, το Νησί Ημαθίας, στο Ρουμλούκι

ec5d4effac18717788fa7b2b0f6b3a27_L

Εορταστικές εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 18 Μαρτίου 2018 στο Νησί Ημαθίας, προς τιμήν του Ολοκαυτώματος του Νησιού, που συντελέστηκε στις 14 Μαρτίου 1906.

Προηγήθηκε ο Εκκλησιασμός στον Ιερό Ναό Αγίων Αναργύρων και στη συνέχεια ακολούθησε Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφάνων στο μνημείο πεσόντων Μακεδονομάχων.

Λόγο απηύθυνε ο Διευθυντής του Δημοτικού σχολείου Νησίου, κ. Μάνος Βαρακλής.

Παραβρέθηκαν ο Δήμαρχος Αλεξάνδρειας κ. Γκυρίνης, ο Πρόεδρος του ΟΠΑΚΟΜ κ. Παντόπουλος, ο Πρόεδρος της Τ.Κ. κ. Θεμελής και οι Δημοτικοί σύμβουλοι κ. Καζαντζίδης και Βουλγαρόπουλος.

Ο Δημήτριος Πανταζόπουλος, κατόπιν προτροπής του αείμνηστου Προέδρου της παλιάς Κοινότητας Νησίου, Στέφανου Καραγιάννη, προσδιόρισε πριν τουλάχιστον δύο δεκαετίες, 1993-4, την ακριβή ημερομηνία της πυρπόλησης του χωριού, βάση των αφηγήσεων των ηλικιωμένων κατοίκων του χωριού σε συνδυασμό με τα γραπτά ντοκουμέντα της Διεύθυνσης Ιστορίας Στρατού(Δ.Ι.Σ.).

Ο Στέφανος Καραγιάννης, άμεσα κατόπιν, τοποθέτησε μαρμάρινη πλάκα έμπροσθεν του Κοινοτικού Καταστήματος, ως μνημείο για το γεγονός της πυρπόλησης και καθιέρωσε Ημέρα Μνήμης τη συγκεκριμένη ημερομηνία για το χωριό.

Το χωριό Νησί, θα έπρεπε να χαρακτηριστεί από την Πολιτεία ως Μαρτυρικό χωριό σύμφωνα με τα ιστορικά στοιχεία και προς αυτή την κατεύθυνση πρέπει να κινηθεί η Δημοτική Αρχή. Επιπλέον, αυτό που δεν πρέπει να διαφύγει της προσοχής, είναι η ανησυχητική κατάσταση που παρουσιάζει το Μοναστήρι των Αγίων Αναργύρων, καθώς επείγει η αναστήλωσή του, όπως συνέβη το 1993 μετά την παρέμβαση της τοπικής κοινότητας σε συνεργασία με την επιτροπή αναστήλωσης που είχε συσταθεί τότε.

ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΝ ΝΗΣΙΩΤΩΝ, ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΤΟ ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΜΑΣ.

Επιμέλεια άρθρου: Έφη Στεφ. Καραγιάννη (alexandriamou.gr)

ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ (ΚΘΒΕ)

Την Πέμπτη 15 Μαρτίου 2018, παρακολούθησε το Σχολείο μας  τη θεατρική παράσταση   «Ελίζα»  της Ξένιας  Καλογεροπούλου, στο Βασιλικό  Θέατρο του ΚΘΒΕ, στη Θεσσαλονίκη. Η παράσταση ήταν πραγματικά εκπληκτική , με εντυπωσιακά κοστούμια και σκηνικά, καταπληκτικούς ηθοποιούς, σ? έναν πανέμορφο και καλαίσθητα διακοσμημένο χώρο. Οι   μικροί  μαθητές  μας  ενθουσιάστηκαν!

Εκεί που πραγματικά θα θέλαμε να σταθούμε, είναι η άψογη φιλοξενία του προσωπικού του Θεάτρου, που είχε μόνο καλά λόγια να πει για την επίσκεψή μας και φυσικά μία ευγένεια που τους διέκρινε όλους.  Αξίζουν τα συγχαρητήριά μας!

Επίσης, ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας  που πάντοτε βρίσκεται δίπλα μας!  Αυτή τη φορά προσέφερε τα εισιτήρια των λεωφορείων και έτσι μειώθηκε το αντίτιμο του κάθε παιδιού στο μισό.
2018-03-29_Eliza12018-03-29_Eliza2Eliza20183

Οι μικροί μαθητές μας υπό την επίβλεψη της Εκπαιδευτικού μας Θεατρικής Αγωγής κ. Λουκίας Ορφανίδου, σχεδίασαν και δραματοποίησαν μέρος της παράστασης που παρακολούθησαν, ευχόμενοι στο τέλος ότι θα ήθελαν κάτι παρόμοιο να γίνει και την επόμενη σχολική χρονιά!

6 ΜΑΡΤΙΟΥ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

backpack-800x400

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως η Πανελλήνια Μέρα κατά της σχολικής βίας. Στα πλαίσια της μέρας αυτής έγινε προβολή της ταινίας «Το καναρινί ποδήλατο» και στη συνέχεια αναλύθηκε τι σημαίνει Σχολικός Εκφοβισμός και πως θα πρέπει να τον αντιμετωπίζουμε. Η ενημέρωση θα πρέπει να είναι συνεχής και δεν θα εφησυχάζουμε σε οτιδήποτε πέφτει στην αντίληψη είτε των Εκπαιδευτικών είτε των Μαθητών. Οι μαθητές εξέφρασαν απορίες όπως, γιατί να συμβαίνει αυτό μεταξύ συμμαθητών ή ακόμα και φίλων, ποιοι είναι οι δρόμοι που μπορούμε να ακολουθήσουμε, τι λύσεις υπάρχουν κλπ. Επίσης, ότι κάποιο παρόμοιο γεγονός δεν έχει πέσει στην αντίληψή τους στο Σχολείο μας και τέλος ευχήθηκαν να μη δημιουργηθεί ποτέ τέτοιο θέμα σε κανέναν σχολικό χώρο.

ΕΛΕΓΧΟΙ ΠΡΟΟΔΟΥ Β΄ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

επίδοση βαθμών

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018, θα δοθούν οι βαθμοί του Β΄  Τριμήνου για τις τάξεις Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄. Επίσης θα γίνει ενημέρωση των τάξεων Α΄και Β΄.