25 ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

Την Παρασκευή  23  Μαρτίου 2018, τιμήσαμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και  τη μνήμη των ηρώων της Ελληνικής Επανάστασης της 25ης Μαρτίου του 1821. Η γιορτή έγινε ανά τρεις τάξεις , ώστε οι μικρότεροι μαθητές μας  να καταλάβουν  βαθύτερα τις έννοιες του μεγάλου αυτού απελευθερωτικού αγώνα.  Οι μαθητές του Σχολείου μας  μάς θύμισαν όλο το χρονικό της  Ελληνικής  Επανάστασης  μέσα από ποιήματα, τραγούδια και βιντεοπροβολές.

Ευχαριστούμε τους  Εκπαιδευτικούς και τους Μαθητές  που συμμετείχαν στη σεμνή γιορτή μας, η οποία ολοκληρώθηκε με τον Εθνικό μας Ύμνο!

Την Κυριακή 25 Μαρτίου, ακολούθησε η δοξολογία στον Ιερό Ναό των Αγίων Αναργύρων, ο πανηγυρικός  λόγος  και η επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο του χωριού μας. Η τελετή ολοκληρώθηκε με την κατάθεση στεφάνων.  Δυστυχώς, δεν πραγματοποιήθηκε η παρέλαση λόγω των κακών καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν.