Daily Archives: 6 Μαρτίου 2018

6 ΜΑΡΤΙΟΥ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

backpack-800x400

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως η Πανελλήνια Μέρα κατά της σχολικής βίας. Στα πλαίσια της μέρας αυτής έγινε προβολή της ταινίας «Το καναρινί ποδήλατο» και στη συνέχεια αναλύθηκε τι σημαίνει Σχολικός Εκφοβισμός και πως θα πρέπει να τον αντιμετωπίζουμε. Η ενημέρωση θα πρέπει να είναι συνεχής και δεν θα εφησυχάζουμε σε οτιδήποτε πέφτει στην αντίληψη είτε των Εκπαιδευτικών είτε των Μαθητών. Οι μαθητές εξέφρασαν απορίες όπως, γιατί να συμβαίνει αυτό μεταξύ συμμαθητών ή ακόμα και φίλων, ποιοι είναι οι δρόμοι που μπορούμε να ακολουθήσουμε, τι λύσεις υπάρχουν κλπ. Επίσης, ότι κάποιο παρόμοιο γεγονός δεν έχει πέσει στην αντίληψή τους στο Σχολείο μας και τέλος ευχήθηκαν να μη δημιουργηθεί ποτέ τέτοιο θέμα σε κανέναν σχολικό χώρο.

ΕΛΕΓΧΟΙ ΠΡΟΟΔΟΥ Β΄ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

επίδοση βαθμών

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018, θα δοθούν οι βαθμοί του Β΄  Τριμήνου για τις τάξεις Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄. Επίσης θα γίνει ενημέρωση των τάξεων Α΄και Β΄.