Monthly Archives: Φεβρουαρίου 2018

ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΛΟΓΩ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗΣ

χιονοπόλεμος

Σας ενημερώνουμε ότι το Σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό, σήμερα Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2018, με απόφαση του Δημάρχου Αλεξάνδρειας λόγω της έντονης χιονόπτωσης που επικρατεί στην περιοχή μας.

ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Χορός, τραγούδι, σερπαντίνες, μασκαράδες έδωσαν ιδιαίτερο χρώμα και φέτος στο Σχολείο μας.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ετοίμασε και πρόσφερε ψητά και αναψυκτικά στους μαθητές μας και σε όλους που παραβρέθηκαν στην αποκριάτικη εκδήλωσή μας.

Ο συνδυασμός της παράδοσης με τη χαρά και τη διασκέδαση είναι ένας σημαντικός στόχος που πρέπει να διέπει την εκπαίδευση.

Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και όσους συμμετείχαν στον χορό μας, με την ευχή να επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο, ώστε ο χώρος του Σχολείου να είναι και χώρος κοινωνικότητας, αγάπης και συνεργασίας!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΓΕΙΑΣ

IMG-7ed8ec17cb9cdf94642d8b861588af6f-V

Την Πέμπτη, 1 Φεβ. 2018, επισκέφτηκαν το Σχολείο μας η κ. Ζαφειροπούλου Σοφία και ο κ. Ζησίογλου Κων/νος, Επόπτες Δημόσιας Υγείας, από τη Διεύθυνση Δημ. Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Π.Ε. Ημαθίας (Τμήμα Περιβαλλοντικής Υγιεινής και Υγειονομικού Ελέγχου) και ενημέρωσαν τους μαθητές της Δ?  Τάξης για το πρόγραμμα «Υγιεινή των χεριών».

Οι μαθητές μας, αφού άκουσαν και είδαν προσεχτικά την προβολή που αναφερόταν στο συγκεκριμένο θέμα, κατανόησαν μέσα από ερωτήσεις που έγιναν και απαντήσεις που δόθηκαν από τους ειδικούς, για το πόσο σημαντικό είναι να πλένουμε τα χέρια μας, πόσο μεγάλη εστία μικροβίων είναι και φυσικά τον βαθμό που μπορούν να βλάψουν ή ακόμα και να θέσουν σε μεγάλο κίνδυνο την υγεία μας.

Ευχαριστούμε την κ. Ζαφειροπούλου Σοφία και τον κ. Ζησίογλου Κων/νο για την εμπεριστατωμένη ενημέρωση και για την προσφορά τους σε ό,τι χρειαστούμε σε θέματα που αφορούν την υγεία μας!