Monthly Archives: Ιουνίου 2019

ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2018-19

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή λήξης για τη χρονιά που τελείωσε. Τα παιδιά όλων των τάξεων, έλαβαν μέρος σε παιχνίδια, χορούς (παραδοσιακούς και μη)  και σε γυμναστικές επιδείξεις διασκεδάζοντας μικρούς και μεγάλους!

Στο τέλος της γιορτής, οι μαθητές της  Στ΄ τάξης τραγούδησαν ένα πολύ ωραίο τραγούδι για τον αποχωρισμό τους από το Σχολείο, το οποίο μας συγκίνησε όλους! Τελειώνοντας, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων τους απένειμε αναμνηστικό δώρο κλείνοντας έτσι τη σχολική μας γιορτή!

Αξίζει, ιδιαίτερα, να συγχαρούμε την Εκπ/κό Φυσικής Αγωγής του Σχολείου μας κ. Λουφοπούλου Ευαγγελία, για το πολύ όμορφο πρόγραμμα που παρουσίασε με τους μικρούς μαθητές μας!

Ευχόμαστε σε όλα τα παιδιά, τους Γονείς και Κηδεμόνες, Καλό Καλοκαίρι, και ιδιαίτερα στους/στις μαθητές/τριες της Στ΄τάξης, καλή σταδιοδρομία στο Γυμνάσιο!

Ο Δ/ντής και οι Εκπαιδευτικοί του Σχολείου

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΟΜΟΡΦΥΝΕ

Τις τελευταίες βδομάδες το Σχολείο μας άλλαξε. Αφού, ένα μέρος του βάφτηκε από την κ. Δάρλα Μαρία, Εκπ/κό Αγγλικών, και με τη βοήθεια των μαθητών των τάξεων Στ? και  Ε?, η Εκπ/κός των Εικαστικών κ. Αθανασίου Δέσποινα, ανέλαβε να ζωγραφίσει και να ομορφύνει τους χώρους του!

Ζωγράφισε παιχνίδια στην αυλή, ώστε οι μαθητές/τριες να παίζουν κατά τη διάρκεια του διαλείμματος αλλά και τις ελεύθερες ώρες τους και στη συνέχεια τους τοίχους του Σχολείου μας, δίνοντας μια χαρούμενη και ευχάριστη νότα στον χώρο.

Ευχαριστούμε τους μαθητές των τάξεων Ε? και Στ? για τον εθελοντισμό τους, το ομαδικό πνεύμα και την αγάπη τους για το Σχολείο, και ιδιαίτερα την κ. Δάρλα Μαρία και  την κ. Αθανασίου Δέσποινα για την προσφορά τους!

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΛΙΤΟΧΩΡΟ

Τη Δευτέρα 10 Ιουνίου 2019, το Σχολείο μας επισκέφτηκε το Κέντρο Πληροφόρησης  Εθνικού  Δρυμού Ολύμπου, στο Λιτόχωρο. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο χώρο του Κέντρου, να μάθουν για τα μονοπάτια του Ολύμπου, τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν όλες τις εποχές του χρόνου, σημαντικά στοιχεία για ανθρώπους που ανέβηκαν στην ψηλότερη κορυφή του, τον Μύτικα (2.918,8 μ.), να γνωρίσουν την πανίδα και τη χλωρίδα αυτού του υπέροχου βουνού, που καθόλου τυχαία δεν είναι η επιλογή των 12 θεών της αρχαιότητας να είναι το σπίτι τους. Εκείνο που πραγματικά εντυπωσιάζει, είναι η προσέγγιση των μαθητών στο θέμα του περιβάλλοντος και στη μεγάλη αξία που έχει ώστε να το προστατεύουμε, επειδή, πάνω απ? όλα, αφορά την υγεία μας!

Στη συνέχεια τα παιδιά γνώρισαν από κοντά τις εγκαταστάσεις ενός πολύ όμορφου χώρου, στα Πλατανάκια του Δίου, έπαιξαν, διασκέδασαν  και ολοκλήρωσαν τη διδακτική τους επίσκεψη με χαρούμενες νέες εμπειρίες!

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

εκλογέςΣας ενημερώνουμε ότι το Σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό, αύριο Τετάρτη 5 Ιουνίου 2019, λόγω της Γενικής Συνέλευσης και των Εκλογών των Εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για την ανάδειξη εκπροσώπων του στη Δ.Ο.Ε. και στην Α.Δ.Ε.Δ.Υ.

Θα λειτουργήσει κανονικά την Πέμπτη 6 Ιουνίου 2019.