Home » Αρχείο Άρθρων, Εκπαιδευτικές εκδρομές, Σχ. Έτος 2018-2019 » ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΛΙΤΟΧΩΡΟ

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΛΙΤΟΧΩΡΟ

Τη Δευτέρα 10 Ιουνίου 2019, το Σχολείο μας επισκέφτηκε το Κέντρο Πληροφόρησης  Εθνικού  Δρυμού Ολύμπου, στο Λιτόχωρο. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο χώρο του Κέντρου, να μάθουν για τα μονοπάτια του Ολύμπου, τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν όλες τις εποχές του χρόνου, σημαντικά στοιχεία για ανθρώπους που ανέβηκαν στην ψηλότερη κορυφή του, τον Μύτικα (2.918,8 μ.), να γνωρίσουν την πανίδα και τη χλωρίδα αυτού του υπέροχου βουνού, που καθόλου τυχαία δεν είναι η επιλογή των 12 θεών της αρχαιότητας να είναι το σπίτι τους. Εκείνο που πραγματικά εντυπωσιάζει, είναι η προσέγγιση των μαθητών στο θέμα του περιβάλλοντος και στη μεγάλη αξία που έχει ώστε να το προστατεύουμε, επειδή, πάνω απ? όλα, αφορά την υγεία μας!

Στη συνέχεια τα παιδιά γνώρισαν από κοντά τις εγκαταστάσεις ενός πολύ όμορφου χώρου, στα Πλατανάκια του Δίου, έπαιξαν, διασκέδασαν  και ολοκλήρωσαν τη διδακτική τους επίσκεψη με χαρούμενες νέες εμπειρίες!