Home » Ανακοινώσεις, Εκπαιδευτικές εκδρομές, Σχ. Έτος 2015-2016 » Ημερήσια εκδρομή στο Δίον και το Πλατανόδασος

Ημερήσια εκδρομή στο Δίον και το Πλατανόδασος

Την Τετάρτη 8 Ιουνίου, το Δημοτικό μας Σχολείο διοργάνωσε ημερήσια εκδρομή στον αρχαιολογικό χώρο του Δίου στο Λιτόχωρο.
Οι μαθητές/τριές μας ξεναγήθηκαν με την επίβλεψη των εκπαιδευτικών-συνοδών τους, ανάμεσα στους ναούς και τα ιαματικά λουτρά του χώρου καθώς και στα αρχαία θέατρα. Η τοποθεσία με την πυκνή βλάστηση και τα ποτάμια, ήταν μαγευτική!
Στη συνέχεια, ήρθε η ώρα για παιχνίδι στο Πλατανόδασος! Η μεγάλη και περιφραγμένη τοποθεσία του παιδότοπου, επιφύλασσε εκπλήξεις στα παιδιά. Τα παιδιά περιπλανήθηκαν ανακαλύπτοντας μικρά ποταμάκια με ψάρια, ελαφάκια, μικρά πόνι, κοτούλες και πάπιες. Το παιχνίδι συνεχίστηκε στην παιδική χαρά με τις φουσκωτές τσουλήθρες, καθώς και στο εντευκτήριο με το ποδοσφαιράκι και το πίνγκ πόγκ.