Home » Αγωγή υγείας, Ανακοινώσεις, Προγράμματα, Σχ. Έτος 2015-2016 » Πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής: Μαθαίνω να κυκλοφορώ με ασφάλεια

Πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής: Μαθαίνω να κυκλοφορώ με ασφάλεια

Τα παιδιά του σχολείου μας, τη Δευτέρα 6 Ιουνίου, πήραν μέρος στο ενδοσχολικό πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής: «Μαθαίνω να κυκλοφορώ με ασφάλεια». Οι υπεύθυνοι του προγράμματος Μιχαήλ Βασιλαντωνάκης και Αντώνιος Μπουτοβίνας, ανέφεραν τρόπους κοινωνικής συμπεριφοράς στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, συμβουλές για ασφαλή οδήγηση που αφορούσε το αυτοκίνητο της οικογένειας (ζώνη ασφαλείας, ειδικό καθισματάκι, ήρεμη συμπεριφορά στον οδηγό κ.ά.), καθώς επίσης παρουσίασαν και κάποια σήματα του Κ.Ο.Κ. Τα παιδιά είχαν ακόμη την ευκαιρία να μάθουν πώς να χρησιμοποιούν το ποδήλατό τους για να κυκλοφορούν με ασφάλεια στο χωριό (κράνος, φώτα, φωσφορούχο γιλέκο για το βράδυ, κ.ά. ).
Το πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής είχε μεγάλη απήχηση στα παιδιά, γιατί έθιγε χρήσιμα ζητήματα που μπορούν να εφαρμόζουν στην καθημερινότητά τους, όταν χρησιμοποιούν Μ.Μ.Μ ή το ποδήλατο.