Monthly Archives: Ιανουαρίου 2021

ΔΩΡΕΑΝ TEST ΚΟΡΩΝΟΪΟΥ COVID-19 ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ

images

Σας ενημερώνουμε ότι όσοι μαθητές επιθυμούν να κάνουν δωρεάν test για τον κορωνοϊό, μπορούν μέσω του συνδέσμου edu.testing.gov.gr   να δηλώνουν τα στοιχεία τους (mail Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου, κινητό τηλέφωνο γονέων) και θα ειδοποιηθούν πότε και πού θα το κάνουν.

ΕΠΕΙΓΟΝ!!! ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ ΚΡΟΥΣΜΑ ΚΟΡΩΝΟΪΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

αρχείο λήψης

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι στο Σχολείο μας επιβεβαιώθηκε θετικό κρούσμα κορωνοϊού και συγκεκριμένα σε μαθητή/τρια της  Δ΄  τάξης, τη Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2021. Το κρούσμα προήλθε από το οικογενειακό περιβάλλον  του/της  μαθητή/τριας.

Άμεσα κινητοποιήθηκε το Σχολείο μας και κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον Δ/ντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ημαθίας, οι μαθητές της Δ΄τάξης, όπως και της Γ΄, αύριο δεν θα έρθουν στο Σχολείο. Θα σας ενημερώσουμε άμεσα, αφού λάβουμε οδηγίες από τον ΕΟΔΥ.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ: Διεξαγωγή εξετάσεων για την απόκτηση Απολυτηρίου Δημοτικού Σχολείου

APOLYTHRIO_DHMOTIKOY

Την Τέταρτη 3 Φεβρουαρίου 2021 και ώρα 8.30 π.μ. , θα γίνουν εξετάσεις σε απλά θέματα, για την απόκτηση Απολυτηρίου Δημοτικού Σχολείου, στα εξής Δημοτικά Σχολεία της περιοχής αρμοδιότητάς μας:

1. 3ο Δ.Σ. Βέροιας ( Απ. Παύλου 1-Βέροια)
  2. 1ο Δ.Σ. Αλεξάνδρειας (Ν. Ευαγγελά 12-Αλεξάνδρεια)
  3. 6ο Δ.Σ. Νάουσας (Κοκκίνου 17-Νάουσα)

Οι ενδιαφερόμενοι οφείλουν να αποστείλουν έως την Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021 στην ηλεκτρονική διεύθυνση: mail@dipe.ima.sch.gr

1. Αντίγραφο του Δελτίου της Αστυνομικής τους Ταυτότητας
  2. Αίτηση (επισυνάπτεται)
  3. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86 για τη μόνιμη κατοικία τους (επισυνάπτεται).

Δικαίωμα συμμετοχής, για την απόκτηση του παραπάνω τίτλου σπουδών, έχουν όσοι συμπλήρωσαν το 16ο έτος της ηλικίας τους και διαμένουν σε περιοχή του Δήμου όπου ανήκει ένα από τα ανωτέρω Δημοτικά Σχολεία.

Στην παραπάνω διαδικασία μπορούν να συμμετέχουν και αλλοδαποί οι οποίοι:

α) Είναι αναγνωρισμένοι πολιτικοί πρόσφυγες, σύμφωνα με τη συνθήκη της Γενεύης.

β)  Είναι εξ αυτών που έχει απορριφθεί η αίτηση για αναγνώριση της προσφυγικής ιδιότητας, αλλά έχει εγκριθεί η παραμονή τους στην Ελλάδα για ανθρωπιστικούς λόγους.

ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

αρχείο λήψης

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2021 επαναλειτουργεί το Σχολείο μας.

Η προσέλευση και η αποχώρηση των μαθητών/τριών μας θα γίνεται από τις δύο εισόδους, την κεντρική για τις τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄ και τη συρόμενη για τις Δ΄,Ε΄,ΣΤ΄, και θα πρέπει να φορούν μάσκα προστασίας.

Σας παρακαλούμε, να μην συνωστίζεστε έξω από το Σχολείο μας και να κρατάτε αποστάσεις μεταξύ σας είτε κατά την προσέλευση είτε κατά την αποχώρηση.

Σας εφιστούμε την ιδιαίτερη προσοχή, στην περίπτωση που το παιδί σας ή κάποιο μέλος της οικογένειάς σας παρουσιάζει συμπτώματα, όπως πυρετό, βήχα, πονοκέφαλο κλπ., να παραμένει στο σπίτι και να ενημερώνετε τον Παιδίατρο και τον Δάσκαλο της Τάξης ή τον Διευθυντή του Σχολείου, σύμφωνα με τις οδηγίες του Ε.Ο.Δ.Υ. και του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Καλή χρονιά με υγεία και ευλογία

Μάνος Βαρακλής

Εκπαιδευτικός ΠΕ 70