Daily Archives: 4 Οκτωβρίου 2019

6η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ-ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2019

ΣΧΟΛ. ΑΘΛΗΤΙ

Την Πέμπτη 3  Οκτωβρίου 2019, στους χώρους του Δημ. Σχ. Νησίου  και  στα πλαίσια της «6ης ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2019 », οργανώθηκαν αθλητικές δραστηριότητες  που σκοπό είχαν:

1. Την υγιεινή διατροφή
  2. Την αξία της άσκησης
  3. Τις κινητικές δεξιότητες

Οι μαθητές/τριες   του Σχολείου παρακολούθησαν  ταινία-ντοκιμαντέρ  μικρού μήκους  σχετικά με την παχυσαρκία αγγίζοντας το σύνθημα «Αγαπώ την υγεία μου».

Ακολούθησε συζήτηση για τα ευεργετικά οφέλη της υγιεινής διατροφής σε συνδυασμό με την άσκηση και απασχολήθηκαν με τη διατροφική πυραμίδα.

Στη συνέχεια όλο το σχολείο συμμετείχε σε αγώνες σκυταλοδρομίας, τρέξιμο, σχοινάκι κλπ. Στην ανάπτυξη βασικών δεξιοτήτων, όπως ταχύτητα, προσανατολισμός στον χώρο, ισορροπία, σκοποβολή, άλματα. Οι μαθητές/τριες  συμμετείχαν σε παιχνίδι με μορφή σκυταλοδρομίας, την «Επιδαπέδια τρίλιζα» που ενδυναμώνει τη σκέψη, επιλύει προβλήματα και αναπτύσσει πάνω από όλα τη συνεργασία.

Στο τέλος έγινε  πρωτάθλημα ποδοσφαίρου για τους μαθητές  και αγώνας βόλεϊ για τις μαθήτριες του σχολείου.

Το πρόγραμμα του σχολείου κατά την ημέρα αυτή διαμορφώθηκε ως εξής :

ΩΡΕΣ  8.15 – 9.40 Προβολή ταινίας-Συζήτηση για την υγεία και την άσκηση-Ζωγραφική     ΤΑΞΕΙΣ :  Α? ? Β΄- Γ΄ – Δ΄- Ε΄- Στ΄

9.40 ? 10.00 Διάλειμμα

10.00  –  11.30 Αερόβιες κινητικές δραστηριότητες                                                   ΤΑΞΕΙΣ :   Α? ? Β΄- Γ΄ – Δ΄- Ε΄- Στ΄

11.30  –  11.45 Διάλειμμα

11.45  –  13.15 Ομαδικά αθλήματα  ΤΑΞΕΙΣ:    Α? ? Β΄- Γ΄ – Δ΄- Ε΄- Στ΄

Αγώνας  Ποδοσφαίρου 5Χ5(μαθητές)

Αγώνας Καλαθοσφαίρισης 3Χ3

Πετοσφαίριση με μικτές ομάδες

ΤΑΞΕΙΣ:    Α? ? Β΄- Γ΄ – Δ΄- Ε΄- Στ΄

Στατιστικά στοιχεία Δημοτικού Σχολείου Νησίου

1.ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΘΗΚΑΝ  :

• ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑΤαχύτητα-Άλμα-Στόχος-Συνεργασία
  • ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑγώνας 5Χ5
  • ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ: Αγώνας 3Χ3
  • ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ: Μικτές ομάδες

2.ΣΥΝΟΛΟ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ:    57

3.ΣΤΟΧΟΣ:

Επιτεύχθηκε η ομαδικότητα, η συνεργασία, η ευγενής άμιλλα και το ?Ευ αγωνίζεσθαι?.

Ευχαριστούμε όλους τους Εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας και ιδιαίτερα την Εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κ. Γκιουρτζή Πόπη, που με προθυμία και χαρά αναλαμβάνει όλες τις εκδηλώσεις που έχουν σχέση με τον αθλητισμό, πρωτοστατώντας  και  στον θεσμό αυτό που έχει καθιερωθεί τα τελευταία έξι χρόνια!