Monthly Archives: Δεκεμβρίου 2018

ΠΟΤΕ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

piswiwiwiwi

Τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά, σύμφωνα με το ΠΔ 79/2017, από 24 Δεκ. ως και 7 Ιαν. Θα λειτουργήσουν ξανά την Τρίτη 8 Ιαν. 2019.

Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Την Παρασκευή 21 Δεκ. 2018, έγινε η χριστουγεννιάτικη γιορτή του Σχολείου μας. Στην εκδήλωση πήραν μέρος όλες οι τάξεις, παρουσιάζοντας θέματα των Χριστουγέννων, της Πρωτοχρονιάς και αγαπημένα τραγούδια.

Η Α΄ και η Β΄ τάξεις ανέβασαν το θεατρικό «Χριστουγεννιάτικα στολίδια», η Γ΄ «Τι είναι τα Χριστούγεννα;» και η Δ΄ «Ο καλός παππούς Άγιος Βασίλης».
Η Ε΄ και η ΣΤ΄ τάξη είχαν την επιμέλεια της μουσικής επένδυσης. Οι μαθητές τραγούδησαν Ελληνικά και Γαλλικά τραγούδια, θυμίζοντάς μας ότι τα Χριστούγεννα γιορτάζονται με ιδιαίτερη χαρά σε όλο τον κόσμο.

Στο τέλος της εκδήλωσης έγινε η κλήρωση των λαχνών που διέθεσε ο Σύλλογος Γονέων και μοίρασε δώρα στα παιδιά του Σχολείου μας.
Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που για ακόμη μια φορά ήταν δίπλα μας!

Συγχαρητήρια στους συντελεστές της όμορφης γιορτής μας, εκπαιδευτικούς και μαθητές!

Καλές γιορτές και το 2019 να είναι ευτυχισμένο, δημιουργικό και ειρηνικό για όλους τους ανθρώπους!

ΕΛΕΓΧΟΙ ΠΡΟΟΔΟΥ Α΄ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

elegxos-proodou

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2018, θα δοθούν οι βαθμοί του Α΄  Τριμήνου για τις τάξεις Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄. Επίσης θα γίνει ενημέρωση των τάξεων Α΄και Β΄.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΤΗ ΒΕΡΟΙΑ

Την Πέμπτη, 6 Δεκεμβρίου 2018, το Σχολείο μας επισκέφτηκε τη Βέροια, την πρωτεύουσα του νομού μας.
Σκοπός μας ήταν να περιηγηθούμε σε ιστορικά σημεία και μνημεία της πόλης.
Ξεκινήσαμε, ξεναγώντας τους μαθητές μας στο Βήμα του Απόστολου Παύλου, μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς. Εδώ, ο Απόστολος των Εθνών, δίδαξε τον Χριστιανισμό στους Βεροιώτες γύρω στο 50 μ.Χ.
Στη διαδρομή μας σταματήσαμε στην Πλατεία Ωρολογίου, μιλήσαμε για τη σημασία της στην πόλη, όπως και για το Παλιό Δικαστικό Μέγαρο.
Στην Εβραϊκή συνοικία και συγκεκριμένα στη Συναγωγή της, μας περίμενε η κ. Εύη Μέσκα. Το ευχαριστώ είναι μικρή λέξη για την εμπεριστατωμένη και γεμάτη ξενάγησή της. Οι μικροί μαθητές μας τη λάτρεψαν.
Περπατήσαμε στην Μπαρμπούτα ανάμεσα σε τεράστια πλατάνια που στέκουν εκεί περήφανα εδώ και δεκάδες χρόνια, σ? ένα χειμωνιάτικο σκηνικό που δίπλα του μας μιλούσε ο Τριπόταμος, ο ποταμός που διασχίζει την πόλη και παλαιότερα με τα νερά του κινούσε μύλους για την επεξεργασία μάλλινων υφασμάτων. Στη γέφυρα Καρά-Αχμέτ γνώρισαν τον παραδοσιακό τρόπο που έχτιζαν τα πέτρινα γεφύρια σε μια άλλη εποχή, αρκετά μακρινή αλλά ιδιαίτερα γραφική.
Φτάσαμε στην Παλιά Μητρόπολη, που πριν λίγα χρόνια αναστηλώθηκε. Εντυπωσιάστηκαν όλοι, μαθητές και εκπαιδευτικοί. Ο ζεστός χώρος, τα χρώματα, οι αγιογραφίες κλπ. οδήγησαν τη σκέψη μας μακριά, χίλια χρόνια πριν, σε μια άλλη χριστιανική εποχή απ? αυτή που γνωρίζουμε σήμερα.
Τέλος, περνώντας μέσα από τη στολισμένη χριστουγεννιάτικη αγορά καταλήξαμε στο πάρκο της Ελιάς, σήμα κατατεθέν της Βέροιας.
Ευχαριστούμε τους μαθητές μας για την υποδειγματική συμπεριφορά τους σε όλη τη διάρκεια της επίσκεψής μας!