Monthly Archives: Ιουνίου 2018

ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2017-18

Την Πέμπτη 14 Ιουνίου, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή λήξης του Σχολικού Έτους 2017-18. Τα παιδιά όλων των τάξεων, έλαβαν μέρος σε παιχνίδια και σε γυμναστικές επιδείξεις διασκεδάζοντας μικρούς και μεγάλους!

Στο τέλος της γιορτής, οι μαθητές της  Στ΄ τάξης εκφώνησαν λόγο, περιγράφοντας τις αναμνήσεις τους από τη μαθητική τους πορεία στο Δημοτικό μας Σχολείο και τη συγκίνησή τους για τον αποχωρισμό τους από τα υπόλοιπα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς. Τελειώνοντας, τραγούδησαν ένα πολύ συγκινητικό τραγούδι, το οποίο έγραψαν οι ίδιοι και το μελοποίησαν με τη βοήθεια της Μουσικού του Σχολείου μας κ. Αϊντζή Βασιλική, την οποία και ευχαριστούμε! Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων τους απένειμε αναμνηστικό δώρο κλείνοντας έτσι τη σχολική μας γιορτή!

Αξίζει, ιδιαίτερα, να συγχαρούμε τον Εκπ/κό Φυσικής Αγωγής του Σχολείου μας κ. Πούλιο Πέτρο, για το πολύ όμορφο πρόγραμμα που παρουσίασε με τους μικρούς μαθητές μας!
  Ευχόμαστε σε όλα τα παιδιά, τους Γονείς και Κηδεμόνες, Καλό Καλοκαίρι, και στους/στις μαθητές/τριες της Στ΄τάξης καλή σταδιοδρομία στο Γυμνάσιο!

Ο Δ/ντής και οι Εκπαιδευτικοί του Σχολείου

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΤΗΜΑ ΠΕΡΕΚ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

Την Τετάρτη 13 Ιουνίου 2018, το Σχολείο μας επισκέφτηκε το Κτήμα ΠΕΡΕΚ, στο Μονοπήγαδο Θεσ/νίκης. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο παραδοσιακό εργαστήρι ζυμαρικών και βιολογικών προϊόντων και να ενημερωθούν για τον τρόπο παρασκευής τους με γνήσια υλικά. Επίσης παρακολούθησαν ενημερώθηκαν για την υγιεινή διατροφή και τις μεγάλες θρεπτικές δυνατότητες που έχει, όταν ένα παιδί την ακολουθεί. Εκείνο που πραγματικά εντυπωσιάζει, είναι η προσέγγιση των μαθητών στο θέμα αυτό, που αφορά πάνω απ? όλα την υγεία τους!

Στη συνέχεια τα παιδιά γνώρισαν από κοντά τις εξωτερικές εγκαταστάσεις του κτήματος, έπαιξαν, διασκέδασαν  και ολοκλήρωσαν τη διδακτική τους επίσκεψη με χαρούμενες νέες εμπειρίες!

Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας 2018

gallika2018Το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος σας εκφράζει την χαρά του για την συνεργασία μας στο πλαίσιο του εθνικού Διαγωνισμού Γαλλοφωνίας 2018 και σας ευχαριστεί για την ενεργή συμμετοχή σας. Περισσότεροι από 3300 μαθητές εργάστηκαν υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους γύρω από το θέμα της προστασίας του περιβάλλοντος και πάνω από 750 από αυτούς βραβεύτηκαν για την δημιουργία τους.

Η επιλογή των νικητών στο πλαίσιο ενός διαγωνισμού αποτελεί πάντα μία περίπλοκη αλλά απαραίτητη διαδικασία. Οι επιτροπές εκτίμησαν πραγματικά την προσπάθεια, τη δημιουργικότητα των μαθητών και τη συμβολή των εκπαιδευτικών. Τα θερμά συγχαρητήρια σε όλους εσάς που υλοποιήσατε ένα σχέδιο και υποβάλλατε τις δημιουργίες σας!

Για να ενθαρρύνουμε τους μαθητές και για να τους συγχαρούμε για τη συμμετοχή τους, σας επισυνάπτουμε το Δίπλωμα συμμετοχής στον Διαγωνισμό της Γαλλοφωνίας 2018.

Αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΆΣ Ποδοσφαίρου Δημοτικών Σχολείων περιοχής Αλεξάνδρειας σχ. έτους 2017-18

Την Τετάρτη 6 Ιουνίου 2018, το Σχολείο μας συμμετείχε στους αγώνες ποδοσφαίρου Δημοτικών Σχολείων περιοχής Αλεξάνδρειας. Οι μαθητές-αθλητές μας, μετά από εξαιρετικές εμφανίσεις,  πέτυχαν τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες.agones_podosfairou_2018

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους από τον Διευθυντή και τους Εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας, ευχόμενοι να έχουν πάντα επιτυχίες σε ό,τι κάνουν!