Home » Ανακοινώσεις, Αρχείο Άρθρων, Εκπαιδευτικές εκδρομές, Σχ. Έτος 2017-2018 » ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΤΗΜΑ ΠΕΡΕΚ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΤΗΜΑ ΠΕΡΕΚ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

Την Τετάρτη 13 Ιουνίου 2018, το Σχολείο μας επισκέφτηκε το Κτήμα ΠΕΡΕΚ, στο Μονοπήγαδο Θεσ/νίκης. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο παραδοσιακό εργαστήρι ζυμαρικών και βιολογικών προϊόντων και να ενημερωθούν για τον τρόπο παρασκευής τους με γνήσια υλικά. Επίσης παρακολούθησαν ενημερώθηκαν για την υγιεινή διατροφή και τις μεγάλες θρεπτικές δυνατότητες που έχει, όταν ένα παιδί την ακολουθεί. Εκείνο που πραγματικά εντυπωσιάζει, είναι η προσέγγιση των μαθητών στο θέμα αυτό, που αφορά πάνω απ? όλα την υγεία τους!

Στη συνέχεια τα παιδιά γνώρισαν από κοντά τις εξωτερικές εγκαταστάσεις του κτήματος, έπαιξαν, διασκέδασαν  και ολοκλήρωσαν τη διδακτική τους επίσκεψη με χαρούμενες νέες εμπειρίες!