Daily Archives: 13 Ιουνίου 2017

ΕΥΡΩΠΑΊ΄ΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜ. ΣΧ. ΝΗΣΙΟΥ

53c3b0755c34c77d150e2e980488d27d_L

Το Σχολείο μας συμμετείχε για πρώτη φορά φέτος στο Ευρωπαϊκό  πρόγραμμα e-Twinning με το θέμα «Being an active citizen» (Εκπαιδεύοντας Ενεργούς Πολίτες). Επικεντρώθηκε στην τοπική ιστορία, στη διαφορετικότητα και στο περιβάλλον.

Η ιστορία του χωριού μας είναι πολύ μεγάλη και χάνεται πολλούς αιώνες πριν. Παρόλο που το Νησί είναι ένα μικρό χωριό της Ημαθίας, η γεωγραφική του θέση είναι πολύ ενδιαφέρουσα από αρχαιοτάτων χρόνων. Έχει δικά του αρχαιολογικά ευρήματα και αναφέρεται μάλιστα σε χρυσόβουλο διάταγμα του αυτοκράτορα Παλαιολόγου VI. Στην τουρκοκρατία ήταν τσιφλίκι και οι κάτοικοι κολίγοι του Μπέη. Σημαντική η συμβολή του στον Μακεδονικό Αγώνα με το γνωστό του Ολοκαύτωμα, το οποίο γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 14 Μαρτίου. Η Ιερά Μονή των Αγίων Αναργύρων βοήθησε πνευματικά τους κατοίκους όλης της περιοχής του Ρουμλουκιού.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από την Στ΄ τάξη του Σχολείου μας με τη βοήθεια των Εκπαιδευτικών Δάρλα Μαρίας και Πιτσιάβα Δημήτριου. Οφείλουμε να τους συγχαρούμε για την πολύ σπουδαία προσπάθεια που έκαναν.

Ιδιαίτερα όμως το Σχολείο μας ευχαριστεί την κ. Έφη Καραγιάννη, που ανταποκρίθηκε αμέσως στην πρότασή μας και βοηθώντας υλικά και πνευματικά είτε μέσα από παλιά έγγραφα είτε από εκθέματα που υπάρχουν στο Ιστορικό Μουσείο του χωριού μας είτε από το προσωπικό αρχείο του αείμνηστου πατέρα της Στέφανου Καραγιάννη, η αρωγή της ήταν σημαντική και καταλυτική για το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Δ/ντής και οι Εκπ/κοί του Δημ. Σχ. Νησίου