Monthly Archives: Μαΐου 2017

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ «Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε, την Τετάρτη 14 Ιουνίου 2017 (Νέα ημερομηνία λόγω προβλήματος της κ. Αναγνώστου), στο Σχολείο μας από τις 18:30 έως τις 20:30, για να συζητήσουμε για τα προβλήματα συμπεριφοράς (σπίτι, σχολείο, οδική ασφάλεια κλπ.) των παιδιών μας. Εισήγηση θα κάνει η κ. Ειρήνη Αναγνώστου, Σχολική Ψυχολόγος-Προϊσταμένη ΚΕΔΔΥ Ημαθίας, και θα απαντήσει σε ερωτήσεις των γονέων.

Η παρουσία σας κρίνεται απαραίτητη.

Ο Δ/ντής του Δ. Σ.  Νησίου

ΣΤΟΥΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥΣ ΤΑΦΟΥΣ ΤΗΣ ΒΕΡΓΙΝΑΣ

Την Τετάρτη 17 Μαΐου, το Σχολείο μας επισκέφτηκε τους Βασιλικούς Τάφους της Βεργίνας. Στην ιερή πόλη των Μακεδόνων, τις Αιγές, είχαμε τη χαρά να γνωρίσουμε από κοντά τον μεγαλοπρεπή τάφο του Φιλίππου του Β΄και τα κτερίσματά του (χρυσή λάρνακα, στεφάνι, πανοπλία, διάφορα αντικείμενα καθημερινής χρήσης κλπ.),  τον τάφο του μικρού πρίγκιπα Αλέξανδρου του Δ΄, γιου του Μεγάλου Αλεξάνδρου και της Ρωξάνης, με τα προσωπικά του αντικείμενα, όπως και τον τάφο της Περσεφόνης.

Αυτό που εντυπωσιάζει, είναι ότι οι τάφοι μιλάνε κυριολεκτικά στον επισκέπτη και του φανερώνουν ένα μεγάλο μέρος της ένδοξης ιστορίας των αρχαίων Μακεδόνων! Τέλος, οι μαθητές μας είδαν και άκουσαν σε video τον Μανόλη Ανδρόνικο, τον σπουδαίο αρχαιολόγο μας, που έφερε στο φως όλα αυτά τα εκθέματα μετά από 2500 χρόνια και συγκεκριμένα τον Νοέμβρη του 1977!

vergina2vergina3

2017-05-23 08.38.09

ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ Ε.Κ.Φ.Ε. ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Παρασκευή 12 Μαΐου επισκέφτηκε το σχολείο μας η κ. Δεληγιάννη Φωτεινή, υπεύθυνη του Εργαστηριακού Κέντρου Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Ημαθίας, προκειμένου να πραγματοποιήσει σε συνεργασία με τους μαθητές της Ε” και Στ” τάξεων πειράματα σχετικά με τον Ηλεκτρισμό, τον Ηλεκτρομαγνητισμό, το Φως, αλλά και τα Οξέα, τις Βάσεις και τα Άλατα. Τα παιδιά παρακολούθησαν και συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στα εντυπωσιακά πειράματα που οργανώθηκαν, κατανοώντας βασικές γνώσεις της Φυσικής αλλά και εξοικειώθηκαν με τα συγκεκριμένα φυσικά φαινόμενα.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Δεληγιάννη Φωτεινή για την παρουσία της στο σχολείο μας!

clip_image002

Δημόσια Κεντρική βιβλιοθήκη Βέροιας

Ήρθε για δεύτερη φορά φέτος το λεωφορείο της Δημόσιας Κεντρικής Κινητής Βιβλιοθήκης Βέροιας στο σχολείο μας, την Πέμπτη 4 Μαΐου, ανανεωμένο! Τα παιδιά δανείστηκαν καινούρια βιβλία για συντροφιά!

Ραντεβού ξανά τον Ιούνιο!

20170504_124137 20170504_124143 20170504_124146

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2017-18

ΣΧΟΛΕΙΟ 2

Οι μαθητές εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους. Έως τις 12-06-2017 θα πρέπει να έχει κατατεθεί συμπληρωμένο από τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών στη σχολική μονάδα, που επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο Πρόγραμμα.

Σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης αίτησης εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα των σχολικών μονάδων, μετά τις 12 Ιουνίου 2017, απαιτείται η γραπτή έγκριση του οικείου Διευθυντή Π.Ε. και μόνο για λόγους που κρίνονται ιδιαίτερα σοβαροί.

Έντυπο ?ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ?: την προμηθεύεστε από το Σχολείο.

Προϋποθέσεις για τη λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος των 4/θέσιων και άνω Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων :

Στα Ενιαίου Τύπου Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία (με λειτουργικότητα από 4/θέσια και άνω) δύναται να συγκροτηθεί και να λειτουργήσει τμήμα/τμήματα Ολοήμερου Προγράμματος με τις εξής προϋποθέσεις:

α) Στη συγκρότηση των τμημάτων του Ολοήμερου Προγράμματος λαμβάνεται υπόψη η δηλωθείσα ώρα αποχώρησης των μαθητών, που αναγράφεται στη σχετική υπεύθυνη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων κατά την εγγραφή τους.

β) Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον έχει κατατεθεί σχετική υπεύθυνη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.

γ) Στα σχολεία με λειτουργικότητα από 6/θέσια και άνω, ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος (1η, 2η ή 3η ώρα) είναι 14 φοιτώντες μαθητές. Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:

1) οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα και κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί.

2) οι μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως, πολύτεκνοι / τρίτεκνοι / μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς με χρόνιες παθήσεις / ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης / φυλακισμένοι).

3) πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ και τα παιδιά τους φοιτούν σε σχολικές μονάδες Π.Ε με εγγραφή στο πρωινό πρόγραμμα, και δεν είναι ενταγμένα στις λειτουργούσες Δ.Υ.Ε.Π.