Monthly Archives: Ιουνίου 2017

20170614_190936

20170614_190959

20170614_190942 (1)

Την Τετάρτη το απόγευμα 14 Ιουνίου, το Σχολείο μας είχε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσει την εξαίρετη άνθρωπο και επιστήμονα κ. Ειρήνη Αναγνώστου στα πλαίσια της Σχολής Γονέων. Το θέμα που συζητήθηκε ήταν η Συμπεριφορά των παιδιών στο σπίτι, στο σχολείο, στο δρόμο και στο διαδίκτυο. Η κ. Αναγνώστου εστίασε ιδιαίτερα στα παιχνίδια του διαδικτύου, την επικινδυνότητά τους, τι πρέπει να προσέχουν οι γονείς και αναφέρθηκε και στο τελευταίο ανησυχητικό που μας απασχολεί ιδιαίτερα, τη Μπλε Φάλαινα.

Ανταλλάχτηκαν απόψεις και ερωτήματα στη συζήτηση που ακολούθησε από τους γονείς και βγήκαν χρήσιμα συμπεράσματα.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Αναγνώστου Ειρήνη, δεσμευόμενοι  για μία νέα συνάντηση τον προσεχή Οκτώβρη.

Ο Δ/ντής του Δημ. Σχ. Νησίου

Μάνος Βαρακλής

ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2016-17

Την Τετάρτη 14 Ιουνίου 2017, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή λήξης του Σχολικού Έτους 2016-17. Τα παιδιά όλων των τάξεων, έλαβαν μέρος σε παιχνίδια και σε γυμναστικές επιδείξεις διασκεδάζοντας μικρούς και μεγάλους!
Στο τέλος της γιορτής, οι μαθητές της Στ΄ τάξης εκφώνησαν λόγο, περιγράφοντας τις αναμνήσεις τους από τη μαθητική τους πορεία στο Δημοτικό μας σχολείο και τη συγκίνησή τους για τον αποχωρισμό τους από τα υπόλοιπα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς. Ακόμη, έλαβαν αναμνηστικό δώρο από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.
Ευχόμαστε σε όλα τα παιδιά Καλό Καλοκαίρι, και στους/στις μαθητές/τριες της Στ΄τάξης, καλή σταδιοδρομία στο γυμνάσιο!

Ο Δ/ντής και οι Εκπαιδευτικοί του Σχολείου

2017-06-15 23.26.53 2017-06-15 23.26.07 2017-06-15 23.25.22 2017-06-15 23.21.38

ΕΥΡΩΠΑΊ΄ΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜ. ΣΧ. ΝΗΣΙΟΥ

53c3b0755c34c77d150e2e980488d27d_L

Το Σχολείο μας συμμετείχε για πρώτη φορά φέτος στο Ευρωπαϊκό  πρόγραμμα e-Twinning με το θέμα «Being an active citizen» (Εκπαιδεύοντας Ενεργούς Πολίτες). Επικεντρώθηκε στην τοπική ιστορία, στη διαφορετικότητα και στο περιβάλλον.

Η ιστορία του χωριού μας είναι πολύ μεγάλη και χάνεται πολλούς αιώνες πριν. Παρόλο που το Νησί είναι ένα μικρό χωριό της Ημαθίας, η γεωγραφική του θέση είναι πολύ ενδιαφέρουσα από αρχαιοτάτων χρόνων. Έχει δικά του αρχαιολογικά ευρήματα και αναφέρεται μάλιστα σε χρυσόβουλο διάταγμα του αυτοκράτορα Παλαιολόγου VI. Στην τουρκοκρατία ήταν τσιφλίκι και οι κάτοικοι κολίγοι του Μπέη. Σημαντική η συμβολή του στον Μακεδονικό Αγώνα με το γνωστό του Ολοκαύτωμα, το οποίο γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 14 Μαρτίου. Η Ιερά Μονή των Αγίων Αναργύρων βοήθησε πνευματικά τους κατοίκους όλης της περιοχής του Ρουμλουκιού.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από την Στ΄ τάξη του Σχολείου μας με τη βοήθεια των Εκπαιδευτικών Δάρλα Μαρίας και Πιτσιάβα Δημήτριου. Οφείλουμε να τους συγχαρούμε για την πολύ σπουδαία προσπάθεια που έκαναν.

Ιδιαίτερα όμως το Σχολείο μας ευχαριστεί την κ. Έφη Καραγιάννη, που ανταποκρίθηκε αμέσως στην πρότασή μας και βοηθώντας υλικά και πνευματικά είτε μέσα από παλιά έγγραφα είτε από εκθέματα που υπάρχουν στο Ιστορικό Μουσείο του χωριού μας είτε από το προσωπικό αρχείο του αείμνηστου πατέρα της Στέφανου Καραγιάννη, η αρωγή της ήταν σημαντική και καταλυτική για το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Δ/ντής και οι Εκπ/κοί του Δημ. Σχ. Νησίου

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ 7 ΙΟΥΝΙΟΥ 2017

Σας ενημερώνουμε ότι το Σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό, αύριο Τετάρτη 7 Ιουνίου 2017, λόγω της Γενικής Συνέλευσης και των Εκλογών των Εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Θα λειτουργήσει κανονικά την Πέμπτη 8 Ιουνίου 2017.

ΟΛΟΗΜΕΡΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΕΡΟΙΑ

Την Παρασκευή 2 Ιουνίου, το Σχολείο μας επισκέφτηκε το Αρχαιολογικό Μουσείο της Βέροιας. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν εκθέματα από την  αρχαία πόλη της Βέροιας και της ελληνιστικής εποχής, καθώς και από τις περιοχές του παλαιολιθικού οικισμού της Νέας Νικομήδειας και των τάφων των Λευκαδίων. Ανάμεσά τους ξεχωρίζει η προτομή του ποτάμιου θεού Όλγανου, η οποία μοιάζει με τον Μ. Αλέξανδρο.

Εκείνο που πραγματικά εντυπωσιάζει, είναι το κεφάλι της Μέδουσας που βρίσκεται μπαίνοντας στο χώρο του Μουσείου και το οποίο ήταν τοποθετημένο στη Βόρεια Πύλη της αρχαίας πόλης  της Βέροιας, ώστε με την τρομερή του όψη να φοβίζει αυτούς που έμπαιναν στην πόλη με σκοπό να κάνουν κάποιο κακό.

Στη συνέχεια πήγαμε στο Bowling City Center που βρίσκεται στον Τριπόταμο. Τα παιδιά γνώρισαν από κοντά τις εγκαταστάσεις του, έπαιξαν, διασκέδασαν  και ολοκλήρωσαν τη διδακτική τους επίσκεψη με χαρούμενες νέες εμπειρίες.

2017-06-06 13.48.46 2017-06-06 13.49.582017-06-06 13.52.282017-06-06 13.53.02

Μικρός Ευκλείδης

mikros_eukleidis     Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 6/Θ Δημοτικού Σχολείου Νησίου συγχαίρει τον μαθητή και τις μαθήτριες που διακρίθηκαν στον 11ο διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά – Α? φάση» που πραγματοποιήθηκε στις 10 Μαρτίου 2017 (Ε? τάξηΜάρτου Αικατερίνη-Ραφαηλία,   Μανούκα Εύα Στ? τάξη: Κοντοπούλου Σοφία,  Τσορμπατζή Αντρέας)  καθώς και στον 5ο Ημαθιώτικο διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά – Β? φάση» που διεξήχθη στις 6 Μαΐου 2017 (Ε? τάξηΜάρτου Αικατερίνη-Ραφαηλία, Στ΄τάξη: Κοντοπούλου Σοφία).

Οι διαγωνισμοί διενεργήθηκαν στο πλαίσιο του περιοδικού «Ο Μικρός Ευκλείδης» που εκδίδει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε.) και διεξήχθη υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας.