Daily Archives: 22 Μαΐου 2017

ΣΤΟΥΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥΣ ΤΑΦΟΥΣ ΤΗΣ ΒΕΡΓΙΝΑΣ

Την Τετάρτη 17 Μαΐου, το Σχολείο μας επισκέφτηκε τους Βασιλικούς Τάφους της Βεργίνας. Στην ιερή πόλη των Μακεδόνων, τις Αιγές, είχαμε τη χαρά να γνωρίσουμε από κοντά τον μεγαλοπρεπή τάφο του Φιλίππου του Β΄και τα κτερίσματά του (χρυσή λάρνακα, στεφάνι, πανοπλία, διάφορα αντικείμενα καθημερινής χρήσης κλπ.),  τον τάφο του μικρού πρίγκιπα Αλέξανδρου του Δ΄, γιου του Μεγάλου Αλεξάνδρου και της Ρωξάνης, με τα προσωπικά του αντικείμενα, όπως και τον τάφο της Περσεφόνης.

Αυτό που εντυπωσιάζει, είναι ότι οι τάφοι μιλάνε κυριολεκτικά στον επισκέπτη και του φανερώνουν ένα μεγάλο μέρος της ένδοξης ιστορίας των αρχαίων Μακεδόνων! Τέλος, οι μαθητές μας είδαν και άκουσαν σε video τον Μανόλη Ανδρόνικο, τον σπουδαίο αρχαιολόγο μας, που έφερε στο φως όλα αυτά τα εκθέματα μετά από 2500 χρόνια και συγκεκριμένα τον Νοέμβρη του 1977!

vergina2vergina3

2017-05-23 08.38.09