Monthly Archives: Δεκεμβρίου 2016

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΚΛΗΡΩΣΗ 2016 ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Στις 23 Δεκ. 2016, μετά το τέλος της Χριστουγεννιάτικης γιορτής του Σχολείου μας, έγινε η κλήρωση των λαχείων του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Οι αριθμοί που κερδίζουν είναι:

363  ένα tablet

321  ένα κινητό τηλέφωνο

ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι το Σχολείο μας θα ξαναλειτουργήσει μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, τη Δευτέρα 9 Ιανουαρίου 2017.

Εκπαιδευτική εκδρομή στο Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων και σε εργοστάσιο Ανακύκλωσης χαρτιού

Στις 6 Δεκεμβρίου 2016, το Δημοτικό μας Σχολείο πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στο Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων στο χωριό Γεφυρα του Νομού Θεσσαλονίκης. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο κεντρικό κτίριο του Μουσείου, όπου το 1912 ο Κωνσταντίνος, αρχιστράτηγος του Ελληνικού στρατού και διάδοχος του θρόνου, διαπραγματεύτηκε την παράδοση της Θεσσαλονίκης απο τους Τούρκους. Το υπέροχο αυτό σπίτι, χτισμένο το 1906, διατηρεί ακόμα και σήμερα την αίγλη της εποχής του, μαρτυρώντας μας τις ανέσεις και τις καινοτομίες που είχαν εγκαταστήσει οι πρώτοι του κάτοικοι.

Στη συνέχεια, η εκδρομή μας συνεχίστηκε στη Μακεδονική Εταιρία Χάρτου ΜΕΛ, όπου τα παιδιά πληροφορήθηκαν για τη διαδικασία ανακύκλωσης του χαρτιού. Η ξεναγός ευαισθητοποίησε και παρακίνησε τα παιδιά να ανακυκλώνουν τις συσκευασίες που δε χρησιμοποιούν πια. Στο τέλος της ξενάγησης, κάθε παιδί παρέλαβε χαρτόνια από ανακυκλωμένο χαρτί, που το παράγει η εργοστασιακή μονάδα.
nnn1
nnn2nnn4nnn5nnn6nnn7nnn8

5ος ΦΙΛΙΠΠΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ

po

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ

Θέμα:  Ενημέρωση των μαθητών Δημοτικών σχολείων (Δ?,Ε?& ΣΤ?) για συμμετοχή στον λαϊκό αγώνα 1000μ «Φιλίππειος δρόμος»

1. Αγώνας 1000μ παιδιών Δημοτικού Σχολείου : Θα διεξαχθεί αγώνας 1000μ παιδιών δημοτικού
  2. Τόπος Εκκίνησης : Δημαρχείο Βέροιας
  3. Τόπος τερματισμού: Δημαρχείο Βέροιας
  4. Ημερομηνία διεξαγωγής: Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2016
  5. Ώρα Εκκίνησης: 12:45 π.μ.
  6.  Διαδρομή: Η διαδρομή που θα ακολουθήσουν οι μαθητές θα είναι: Δημαρχείο, οδός Μητροπόλεως προς τα κάτω, οδός Ελιάς, αριστερά στην οδό ανοίξεως , στους αγίους Αναργύρους που είναι επί της ανοίξεως, στροφή αριστερά επάνω στην οδό Μ. Καρακωστή, στροφή αριστερά επί της οδού Βενιζέλου, δεξιά στην Οδό Μητροπόλεως και τερματισμός στο Δημαρχείο Βέροιας.
  7. Δικαίωμα συμμετοχής: Δικαίωμα συμμετοχής έχουν τα παιδιά Δ? Ε? & ΣΤ? τάξης του Δημοτικού Σχολείου.
  8. Δηλώσεις συμμετοχής: Οι δηλώσεις Συμμετοχής μπορούν να γίνουν με τους εξής τρόπους:

α)  Με ηλεκτρονική υποβολή στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.sdverias.gr/registerkids. Μέσα από την ίδια φόρμα θα γίνεται αυτόματα και η υποβολή υπεύθυνης δήλωσης του γονέα (ότι επιτρέπει στο παιδί του να συμμετάσχει στον αγώνα 1000μ)

β) Την Κυριακή 11/12 το πρωί από τις 11:00 π.μ. έως τις 12:15 στην Γραμματεία του αγώνα που θα βρίσκεται στον προαύλιο χώρο του Δημαρχείου και το Σάββατο 10/12  στο ισόγειο του Δημαρχείου από 18:00 έως 20:00

Η Συμμετοχή των μαθητών του Δημοτικού θα είναι δωρεάν.

1. Έπαθλα μαθητών:

Στους τρεις πρώτους και στις τρεις πρώτες των κατηγοριών αγοριών και κοριτσιών θα δοθούν μετάλλια και διπλώματα .

Μετάλλια θα δοθούν επίσης σε όλους τους τερματίσαντες δρομείς των Δημοτικών Σχολείων.

Πρόγραμμα πρόληψης στοματικής υγείας

Φέτος για δεύτερη χρονιά επισκέφτηκε οδοντίατρος τους/τις μαθητές/τριες της Α΄και Β΄τάξης του δημοτικού μας σχολείου, στα πλαίσια του προγράμματος για την πρόληψη της στοματικής υγείας. Η οδοντίατρος, αφού συνομίλησε με τα παιδιά και διαπίστωσε τις διατροφικές τους συνήθειες, συζήτησε μαζί τους για τη σημασία του βουρτσίσματος των δοντιών για την υγεία του σώματος. Κατόπιν, έδωσε τρεις συμβουλές-συστάσεις στα παιδιά: 1) Να βουρτσίζουν 3 φορές τη μέρα τουλάχιστον τα δόντια τους, 2) Να τρέφονται υγιεινά, 3) Να επισκέπτονται μία με δύο φορές το χρόνο τον/την οδοντίατρο.

Στη συνέχεια, η οδοντίατρος εξέτασε όλα τα παιδιά, καταγράφοντας τη στοματική κατάσταση των παιδιών προς ενημέρωση των γονέων.

Ευχαριστούμε για την ευαισθησία όλων των εθελοντών οδοντιάτρων!

%ce%bf%ce%b4%ce%bf1 %ce%bf%ce%b4%ce%bf2 %ce%bf%ce%b4%ce%bf3 %ce%bf%ce%b4%ce%bf4