Monthly Archives: Νοεμβρίου 2016

17 Νοέμβρη

Tην Πέμπτη 17 Νοεμβρίου , το σχολείο μας οργάνωσε και παρουσίασε την εκδήλωση για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου,με την παρουσία όλων των τάξεων.Το πρόγραμμα της γιορτής  περιείχε ποιήματα ,τραγούδια και πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό. Στο ξεκίνημα οι μαθητές της Γ” και Στ΄ταξης, μας  παρουσίασαν το χρονικό της επετείου, κάνοντας μία σύντομη ιστορική αναφορά στα γεγονότα και τη σημασία τους.Τα παιδιά  εξιστόρησαν τα γεγονότα με τη συνοδεία εικόνων και βίντεο που προβλήθηκαν στον διαδραστικό πίνακα, απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν τραγούδια των  Μάνου Λοϊζου  και  Μίκη Θεοδωράκη. Η εκδήλωση έκλεισε με την απαγγελία του εθνικού μας ύμνου.

17ggrerrr 17hujgydes 17huytui 17ifjuro 17kfojfnf

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Δημ. Σχολείου Νησίου, διοργανώνει λαχειοφόρο αγορά για την οικονομική του ενίσχυση. Η κλήρωση θα γίνει στη Χριστουγεννιάτικη γιορτή του Δημοτικού Σχολείου, στις 23 Δεκ. 2016. Οι τυχεροί θα κερδίσουν ένα κινητό τηλέφωνο και ένα tablet.
Τιμή λαχνού: 1 Ευρώ

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ e-Twinning

Η  Στ΄ τάξη του Σχολείου μας συμμετέχει φέτος στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με Θέμα «Being an active citizen».

Η διάρκεια του προγράμματος είναι 6 μήνες και αναφέρεται στο πως μπορεί κάποιος να είναι ενεργός πολίτης στους ακόλουθους τρεις τομείς:

α) Τοπική ιστορία

β) Διαφορετικότητα

γ) Περιβάλλον

Συμμετέχουν σχολεία από τις χώρες: Ελλάδα, Κύπρος, Ιταλία, Τουρκία, Ουκρανία, Λιθουανία.

Υπεύθυνοι του Προγράμματος είναι οι Εκπαιδευτικοί Δάρλα Μαρία και Πιτσιάβας Δημήτρης.

Ανανέωση στο Σχολείο μας!

Την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2016, το Δημοτικό μας σχολείο άλλαξε την εμφάνισή του! Λόγω της παλαιότητάς του και της υγρασίας, οι τοίχοι είχαν ανάγκη επισκευής και συντήρησης. Ο κύριος Μέρκος Δάρλας, κάτοικος του χωριού μας, ανέλαβε αφιλοκερδώς τη στεγανοποίηση του εξωτερικού και κάτω μέρους του τοίχου και κατόπιν τη βαφή του.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Μέρκο Δάρλα για την ευγενική του χειρονομία!

mprouk

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

%cf%89%cf%89%cf%89%cf%89%cf%89

Η γιορτή της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940, γιορτάστηκε φέτος με σεβασμό και επισημότητα από τα παιδιά του σχολείου μας. Οι μαθητές όλων των τάξεων απήγγειλαν ποιήματα και  αφηγήθηκαν σκηνές από τη ζωή των στρατιωτών και των γυναικών στα βουνά της Πίνδου, ζωντανεύοντας τις μνήμες εκείνων των ημερών. Τη γιορτή πλαισίωσαν με τραγούδια εκείνης της περιόδου, οι μαθητές και μαθήτριες των μεγαλύτερων τάξεων. Η γιορτή έκλεισε με τον Εθνικό μας Ύμνο.

Συγχαρητήρια σε όλους!