Monthly Archives: Οκτωβρίου 2016

ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΙΡΕΤΩΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι το Σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό, την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2016, λόγω των Πανελλήνιων εκλογών των Εκπαιδευτικών για την ανάδειξη των αντιπροσώπων τους στα Τοπικά, Περιφερειακά και Κεντρικά Υπηρεσιακά τους Συμβούλια.

Εκπαιδευτική Επίσκεψη σε Οινοποιείο

Η πρώτη εκπαιδευτική επίσκεψη του σχολείου μας φέτος, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου στο οινοποιείο Δαλαμάρα, στη Νάουσα. Τα παιδιά του σχολείου μας, αφού απόλαυσαν τη θέα των αμπελιών από τον κήπο του κτήματος, ξεναγήθηκαν στους χώρους του οινοποιείου από τον ιδιοκτήτη κύριο Γιάννη Δαλαμάρα, ο οποίος παρουσίασε τον παλαιό και σύγχρονο τρόπο παραγωγής του κρασιού. Επιπλέον, είχαν την ευκαιρία να δουν τη διαδικασία αποστάγματος για την παρασκευή τσίπουρου καθώς και τον χώρο παλαίωσης των κρασιών,  μαθαίνοντας πολλές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την προφύλαξη του πολύτιμου αυτού ποτού.

Κατόπιν, τα παιδιά περπάτησαν στο δάσος του Αγίου Νικολάου, θαυμάζοντας την όμορφη φύση και τις φθινοπωρινές μυρωδιές του δάσους!

%ce%bf%ce%b9%ce%bd%ce%bf%cf%821 %ce%bf%ce%b9%ce%bd%ce%bf%cf%822 %ce%bf%ce%b9%ce%bd%ce%bf%cf%823 %ce%bf%ce%b9%ce%bd%ce%bf%cf%824 %ce%bf%ce%b9%ce%bd%ce%bf%cf%825 %ce%bf%ce%b9%ce%bd%ce%bf%cf%827

Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στα πλαίσια της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, το Σχολείο μας διοργάνωσε, τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016, ποικίλες δραστηριότητες. Τη φετινή χρονιά οι εκδηλώσεις επικεντρώθηκαν στην ανάδειξη της αξίας του αθλητισμού για τον άνθρωπο.

Οι δραστηριότητες είχαν χωριστεί σε τρεις κατηγορίες:

• Βιντεοπροβολές με ταινίες που αφορούσαν την αξία της συμμετοχής στον αθλητισμό αλλά και τη σημασία του στην κοινωνική ένταξη ατόμων με αναπηρία.

%cf%83%ce%b12 %cf%83%ce%b11

• Συνάντηση με πρωταθλητές του TAE KWON DO και επίδειξη ασκήσεων του αθλήματος. Συγκεκριμένα,  επισκέφτηκαν το Σχολείο μας οι αθλητές του Αθλητικού Σωματείου Φίλιππος Αλεξάνδρειας, του δασκάλου Γρηγόρη Χαμαλίδη, με τις στολές και τον εξοπλισμό του tae kwon do. Αρχικά, μας παρουσίασαν βασικές ασκήσεις του ολυμπιακού αυτού αθλήματος, όπως λακτίσεις, θραύσεις και αγωνιστικές επαφές. Στη συνέχεια, μας ενημέρωσαν για την κορεάτικη φιλοσοφία πίσω από το άθλημα, που απαιτεί ιδιαίτερη δύναμη στα πόδια των αθλητών και που, όπως μας τόνισαν, κατακτιέται με καθημερινή διπλή προπόνηση (πρωί και βράδυ). Την ώρα που αγωνίζονται οι αθλητές, πρέπει να φορούν ηλεκρικούς θώρακες και ηλεκτρικές κάσκες, για να προστατεύονται αλλά και για να κατοχυρώνουν ηλεκτρονικά πόντους. Ο/η αθλητής/τρια με τη μπλε στολή ονομάζεται:«Τσον» και ο/η αθλητής/τρια με τη κόκκινη: «Χον».101010101%cf%84 88888888%cf%84 4444444%cf%84 3333333%cf%84 99999%cf%84 66666%cf%84 121%cf%84121%cf%84 111%cf%841111%cf%84111%cf%84
  • Αθλητικές δραστηριότητες: Διαγωνισμός ταχύτητας σε δρόμο με εμπόδια από τη Α΄και Β΄τάξη, Αγώνας ποδοσφαίρου από τη Γ΄και Δ΄τάξη και Αγώνας βόλεϊ από την Ε΄και Στ΄ τάξη.