Daily Archives: 15 Μαρτίου 2015

Οι γονείς ενημερώνονται για την ασφάλεια στο διαδίκτυο!

Τη Δευτέρα στις 9 Μαρτίου 2015, το απόγευμα 5-7, πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Σχολείο Νησίου, με πρωτοβουλία του συλλόγου διδασκόντων,  ενδοσχολική επιμόρφωση για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου. Η επιμόρφωση αυτή έγινε προς τους γονείς από τον καθηγητή πληροφορικής κ. Χρήστο Μανωλάκη. Οι γονείς ενημερώθηκαν για τα οφέλη μεν του διαδικτύου αλλά και για τους κινδύνους που ελλοχεύουν και οφείλουν να τους γνωρίζουν για να προστατέψουν τα παιδιά τους από αυτούς. Ιδιαιτέρως έμφαση δόθηκε στη χρήση των  μέσων κοινωνικής δικτύωσης καθώς και στο διαδικτυακό εκφοβισμό (cyber bulling), φαινόμενο που αρχίζει και παίρνει τεράστιες διαστάσεις, λόγω της άγνοιας και της αφέλειας ανηλίκων και ενηλίκων.  Έγινε λεπτομερής αναφορά και με απόλυτα κατανοητό τρόπο, στην πρόληψη αλλά και στους τρόπους αντιμετώπισης των κινδύνων αυτών. Απαντήθηκαν ερωτήματα γονέων και συζητήθηκαν οι προβληματισμοί τους. Ήταν ένα εποικοδομητικό απόγευμα με στόχο την ενημέρωση, τον προβληματισμό και την ευαισθητοποίηση όλων μας.

μν       ρστπ