Monthly Archives: Φεβρουαρίου 2015

Ενδοσχολική Επιμόρφωση για τον Σχολικό Εκφοβισμό

Στις 5 και 6 Φεβρουαρίου 2015, το Δημοτικό Σχολείο Νησίου διοργάνωσε από κοινού με το Δημοτικό Σχολείο Καβασίλων, ενδοσχολική επιμόρφωση για την πρόληψη του σχολικού εκφοβισμού. Η επιστημονική επιμέλεια της επιμόρφωσης, καλύφθηκε από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ν. Ημαθίας: «ΠΡΟΣΒΑΣΗ». Την επιμόρφωση παρακολούθησε και ο Σχολικός Σύμβουλος 3ης Εκπ/κής Περιφέρειας A/θμιας Εκπ/σης Ν. Ημαθίας, κύριος Γεώργιος Χαλκιάς.

Το διήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο, περιλάμβανε βιωματικά εργαστήρια, παιχνίδια ρόλων, ομαδικές συζητήσεις και κατασκευές σε ομάδες, για θέματα που αφορούν τον κοινωνικό αποκλεισμό, τη διαφορετικότητα και τη σχολική βία. Οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να λάβουν ενεργητικό ρόλο για την πρόληψη της επιθετικότητας στο σχολικό περιβάλλον, μέσα από μελέτες περίπτωσης. Τα παιδιά πήραν και αυτά μέρος στην επιμόρφωση, ώστε να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν απέναντι σε θέματα σχολικού εκφοβισμού και επιθετικότητας.

P1070671P1070670