Monthly Archives: Ιανουαρίου 2015

Ετήσιος Χορός Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων

ΚΛΗΡΩΣΗ ΛΑΧΕΙΩΝ 23ης ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014

Στο τέλος της  χριστουγεννιάτικης γιορτής του Σχολείου μας,  έγινε η κλήρωση των λαχείων του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Οι αριθμοί που κερδίζουν τα δώρα είναι οι παρακάτω:

1)  Νο  591  Τablet

2) No  482  Δωροεπιταγή  (Babino)

3) No  253  Δώρο (Bettys house)

4) Νο  291  Μικροσυσκευή  (Τσιαπανίτης)

5) Νο  301  Κάρτα έκπτωσης 30%  (New  Sport)

6) No  468  Δώρο οικιακής χρήσης  (Sweet home)

Επίσκεψη της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας στο Σχολείο

Στις 13 Ιανουαρίου 2015, η Πυροσβεστική Υπηρεσία Αλεξάνδρειας επισκέφτηκε το σχολείο μας, στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού προγράμματος: «Χωρίς Νερό δε ζούμε!» Αφού οι πυροσβέστες παρουσίασαν στα παιδιά όλων των τάξεων, αιτίες εξάπλωσης πυρκαγιών, τρόπους αντιμετώπισης-κατάσβεσής τους και μεθόδους εκκένωσης, μας έκαναν επίδειξη κατάσβεσης ελεγχόμενης φωτιάς στην αυλή του σχολείου μας. Ακόμη μάθαμε το νούμερο που πρέπει να καλούμε σε περίπτωση πυρκαγιάς : 199.

Μας υποσχέθηκαν ότι θα μας επισκεφτούν ξανά στο τέλος της χρονιάς, ώστε να μας δείξουν τρόπο κατάσβεσης φωτιάς με την πυροσβεστική αντλία!

Γράψανε για μας στον ηλεκτρονικό τύπο! Δείτε στις παρακάτω συνδέσεις:

Αλεξάνδρεια-Γιδάς, online ενημέρωση

Αλεξάνδρειά μου ο τόπος μου, ηλεκτρονική εφημερίδα

Περισκόπηση, online

Αλληλογραφία με σχολεία του Εξωτερικού

Η Β΄τάξη, στα πλαίσια του εορτασμού των Χριστουγέννων, αποφάσισε να στείλει γράμμα σε δύο παιδία της τάξης τους που πλέον ζουν στη Γερμανία. Ένα ακόμα γράμμα αποφασίστηκε να σταλεί στην Ιαπωνία. Η δασκάλα της τάξης δεσμεύτηκε να κάνει το αίτημά τους πραγματικότητα! Αφού βρήκε σχολείο στην Ιαπωνία που ήθελε να αλληλογραφήσει μαζί τους, γράψανε γράμματα με τα έθιμα των Χριστουγέννων, φτιάξανε Χριστουγεννιάτικες κάρτες και ημερολόγια του 2015 και αφού τα βάλανε σε φάκελο, τα έστειλαν σε Γερμανία και Ιαπωνία.

Τώρα περιμένουν την ανταπόκριση των παραληπτών τους! Καλή επιτυχία!

Γιορτή Χριστουγέννων

Στις 23 Δεκεμβρίου 2014 έλαβε χώρα, στην αίθουσα της κοινότητας του χωριού μας, η Χριστουγεννιάτικη παράσταση του Σχολείου μας. Τα παιδιά της Α΄,Β΄και Γ΄τάξης, πήραν μέρος σε δύο κωμικά θεατρικά-μιούζικαλ: α) Νιφάδες σε απόγνωση (Α΄και Β΄τάξη) και β) Η μπουγάδα του Αϊ-Βασίλη (Β΄και Γ΄τάξη). Οι υπόλοιπες τάξεις, έντυσαν με Χριστουγεννιάτικα τραγούδια την παράστασή μας.

Ήταν ένα  μουσικοχορευτικό εγχείρημα που διασκέδασε μικρούς και μεγάλους! Συγχαρητήρια σε όλους!

Γιορτή Πολυτεχνείου(17 Νοεμβρίου 1973)

Τη Δευτέρα  17  Νοεμβρίου 2014, διοργανώθηκε από το Σχολείο μας η εκδήλωση για την επέτειο της εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου. Μέσα από μια σεμνή γιορτή,  οι μικροί μαθητές μας εμπέδωσαν το νόημα και το μήνυμα της ημέρας, απαγγέλοντας ποιήματα και ερμηνεύοντας τραγούδια εκείνης της εποχής. Θερμά συγχαρητήρια σε όλους!

DSC_0004[1]

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 1940

Τη Δευτέρα 27  Οκτωβρίου 2014, πραγματοποιήθηκε η τελετή της  παράδοσης της σημαίας στους σημαιοφόρους  και  η γιορτή του    Σχολείου μας  για τη Σημαία μας και για τη μεγάλη Επέτειο του ΟΧΙ. Όλοι, Εκπαιδευτικοί και Μαθητές, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για την επιτυχία της.  Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!P106086428