Monthly Archives: Δεκεμβρίου 2014

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Ο  Σύλλογος  Γονέων  και  Κηδεμόνων  του  Σχολείου  μας,  στα  πλαίσια  της  οικονομικής  του  ενίσχυσης,  διοργανώνει  λαχειοφόρο  αγορά. Η  κλήρωση  θα  γίνει  στη  Χριστουγεννιάτικη  γιορτή  του  Δημοτικού  Σχολείου.

Θα  κληρωθούν  τα  παρακάτω  δώρα:

* Tablet

* Δωροεπιταγή (Babino)

* Ένδυμα (Bettys house)

* Μικροσυσκευή (Τσιαπανίτης)

* Εκπτωτική κάρτα (New  Sport)

* Είδος  οικιακής  χρήσης (Sweet  home)

Τιμή  λαχνού:   1  Ευρώ

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΔΑΤΙΝΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ

Πρόγραμμα: Χωρίς Νερό Δε Ζούμε!

Πού υπάρχει νερό στο χωριό μας; Γνωριμία με το υδάτινο οικοσύστημα του Νησίου.

Την Τρίτη 18 Νοεμβρίου 2014, η Α΄ και Β΄ τάξη του σχολείου μας περιηγήθηκαν σε μέρη που τροφοδοτούν με νερό το χωριό μας. Το πρώτο σημείο ενδιαφέροντος, ήταν το κανάλι που περιδιαβαίνει το χωριό μας, όπου τα παιδιά πήραν το ρόλο ερευνητή, συλλέγοντας και καταγράφοντας, σε ομάδες, τις παρατηρήσεις τους. Επόμενος σταθμός τους ήταν το Υδραγωγείο, οπού μετά από συζήτηση για την χρησιμότητα του, το αποτύπωσαν εικαστικά σε χαρτί. Τελικός σταθμός, ήταν η Τουλούμπα του σχολείου μας για την οποία έκαναν υποθέσεις για το πώς και από πού προέρχεται το νερό της.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ Κ.Π.Ε. ΝΑΟΥΣΑΣ

Εκπαιδευτική Εκδρομή στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Eκπαίδευσης

Την Τρίτη 25 Νοεμβρίου 2014, πραγματοποιήθηκε εκδρομή του σχολείου μας στο Κ.Π.Ε. Νάουσας. Τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης, πήραν μέρος στο πρόγραμμα: «Τα κατορθώματα μιας Δροσοσταλιάς», όπου είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το ταξίδι μιας σταγόνας μέσα από δραματοποίηση, ζωγραφική και πολλά παιχνίδια, δίπλα στο υπέροχο ποτάμι του Αγίου Νικολάου. Τα παιδιά της Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης, ασχολήθηκαν με το πρόγραμμα: «Αραπίτσα-Το ποτάμι μας», και περπάτησαν στο δάσος του Αγίου Νικολάου για την παρατήρηση του παραποτάμιου οικοσυστήματος.