Monthly Archives: Νοεμβρίου 2014

Τηλεδιάσκεψη για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

Την Πέμπτη 30 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη των τάξεων Δ΄,Ε΄,ΣΤ΄με το κέντρο Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να δουν και να ακούσουν εξειδικευμένους αστυνομικούς, οι οποίοι τους ενημέρωσαν για το πως θα αποφεύγουν παγίδες, απάτες κλπ. που έχουν σχέση με την προσωπική και την οικογενειακή τους ζωή, την ασφάλειά τους και τον τρόπο αντιμετώπισής τους.

Στη συνέχεια υποβλήθηκαν ερωτήσεις από τους μαθητές, οι οποίες και απαντήθηκαν λύνοντας έτσι τις απορίες τους.

1η Πανελλήνια μέρα σχολικού αθλητισμού (Κατά του ρατσισμού)

Τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014  διοργανώθηκαν στο σχολείο μας δράσεις για την ξενοφοβία και τον ρατσισμό, όπως:

Ξένιος Δίας: Η φιλοξενία στην Αρχαία Ελλάδα και οι Ολυμπιακοί Αγώνες

Θεατρικό παιχνίδι: Παιχνίδι ρόλων-Στατικές εικόνες

Επίσης προβλήθηκαν video και στη συνέχεια έγινε καταγραφή των εννοιών, κατασκευή αφισών και πανό και ομαδική ζωγραφική.

Στις αθλητικές δραστηριότητες διεξήχθη ποδοσφαιρικός αγώνας στην αυλή του Σχολείου,  αγώνας καλαθοσφαίρισης στο κλειστό μας Γυμναστήριο και τέλος η εκδήλωση  ολοκληρώθηκε με ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς.