Ημερήσια Εκδρομή 2015

Την Δευτέρα 8 Ιουνίου 2015, πραγματοποιήσαμε την καθιερωμένη ημερήσια εκδρομή του Δημοτικού μας Σχολείου. Η φετινή μας εκδρομή έγινε στο  Πολυδένδρι,  ένα κατάφυτο χωριό που βρίσκεται στα Πιέρια όρη κτισμένο σε υψόμετρο 750 μέτρων και κοιτάζει αμφιθεατρικά τον ποταμό Αλιάκμονα.

Οι κάτοικοι του χωριού μας υποδέχθηκαν εγκάρδια, με πρώτο και καλύτερο τον κ. Μπάτσιο Στέργιο, συνταξιούχο εκπαιδευτικό. Ο κ. Στέργιος, ηγήθηκε της ξενάγησής μας στο λαογραφικό μουσείο του σχολείου (πρώην Δημοτικό σχολείο του χωριού), όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα αντικείμενα και τις ασχολίες των κατοίκων του χωριού, την εποχή των παππούδων και γιαγιάδων, καθώς και να κάνουν μία αναδρομή στο παρελθόν σε μια αίθουσα δημοτικού σχολείου της αρχής του προηγούμενου αιώνα. Τα αντικείμενα καθημερινής χρήσης, τα γεωργικά και κτηνοτροφικά αντικείμενα, τα παιχνίδια των παιδιών εκείνης της εποχής, ενθουσίασαν μικρούς αλλά και τους μεγάλους.

Κατόπιν, τα παιδιά έπαιξαν στην αυλή του μουσείου, αλλά και στο γήπεδο του τόσο φιλόξενου αυτού χωριού.