Home » Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις, Εκπ/κό υλικό Β΄ Τάξης, Προγράμματα, Σχ. Έτος 2014-2015 » 6 Μαρτίου, Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

6 Μαρτίου, Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Στις 6 Μαρτίου οι Πρεσβευτές κατά τις σχολικής βίας και του εκφοβισμού (μαθητές της Β΄τάξης), επισκέφτηκαν τις άλλες τάξεις του δημοτικού μας σχολείου, για να ενημερώσουν τα παιδιά για τρόπους αντιμετώπισης του  σχολικού εκφοβισμού. Παρουσίασαν δύο δρώμενα στα οποία αναδείχθηκε ο σημαντικότατος ρόλος των παρατηρητών, δηλαδή των αυτόπτων μαρτύρων, σε περιστατικά σχολικής βίας ή εκφοβισμού. Κατόπιν, μοιράστηκαν αφίσες με παραδείγματα αποτελεσματικής αντίδρασης στα παραπάνω φαινόμενα.

1) Θύμα, Θύτης και Παιδιά που παίζουν στον ίδιο χώρο (παρατηρητές)

P1070914

2) Βγάζουμε τις πέτρες-ανησυχίες από τη τσάντα. Βοηθάμε μια συμμαθήτριά μας να αισθάνεται ασφάλεια.

P1070903

Δίνουμε στο τέλος από μία αφίσα σε κάθε τάξη.

P1070911