Monthly Archives: Μαΐου 2023

Η ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΠΟΝΤΙΩΝ

IMG-bb3fd3eca91e7c27935db0e8dfadff3b-V

Εν όψει της 19ης Μάϊου, ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας των Ποντίων, οι μαθητές των Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων του Σχολείου μας παρακολούθησαν μια εξαιρετική παρουσίαση για τη Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού από τον δάσκαλο της Δ’ τάξης, Γαβριήλ Κανάκη.
Μέσα από ιστορικές πληροφορίες, προσωπικές μαρτυρίες, ντοκουμέντα, φωτογραφίες, τραγούδια και βίντεο, όλα προσεχτικά επιλεγμένα ώστε να απευθύνονται κατάλληλα σε αυτές τις ευαίσθητες ηλικίες, οι μαθητές ενημερώθηκαν για το ιστορικό γεγονός, εξέφρασαν τις σκέψεις και τους προβληματισμούς τους και συγκινήθηκαν.

Ευχαριστούμε τον συνάδερφο, Γαβριήλ Κανάκη, για την καταπληκτική του ενημέρωση!

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

20230515_121836 20230515_121847

Ενδοσχολική επιμόρφωση παρακολούθησαν σήμερα, 15 Μαΐου 2023, οι Εκπαιδευτικοί του σχολείου μας από την Εκπ/κό Πληροφορικής κ. Γιάννα Πρέσια. Οι Εκπαιδευτικοί επιμορφώθηκαν για θέματα όπως η ασφάλεια στο διαδίκτυο, η διαδικτυακή αποπλάνηση, ο ηλεκτρονικός εκφοβισμός, ο εθισμός στο διαδίκτυο κλπ.

Η ενημέρωση και η καλλιέργεια του ανάλογου κλίματος εμπιστοσύνης και ασφάλειας κρίνονται ιδιαιτέρως σημαντικά σε αυτές τις περιπτώσεις που αφορούν τόσο τους ανηλίκους όσο και τους ενήλικες.

Για οποιαδήποτε καταγγελία ηλεκτρονικής παρενόχλησης/ εκφοβισμού μπορούμε να επισκεφτούμε τις παρακάτω χρήσιμες ιστοσελίδες:

www.cyberkid.gov.gr

www.safeline.gr

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Πρέσια για την άριστη ενημέρωση!

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΚΑΣΤΟΡΙΑ

20230510_095055 20230510_100234 20230510_100448 20230510_101343 20230510_121706 IMG-f51faa413ccc5f3744c4ddbc66ba9ac8-V Την Τετάρτη 10 Μαΐου 2023, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στην πόλη της Καστοριάς από τους μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης του σχολείου μας.
Πιο συγκεκριμένα, επισκεφτήκαμε αρχικά τον προϊστορικό λιμναίο οικισμό του Δισπηλιού, μόλις 8 χιλιόμετρα από την Καστοριά. Εκεί, στην περιοχή Νησί, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο νεολιθικό πάρκο, μια πιστή αναπαράσταση του οικισμού δίπλα στη λίμνη. Το πάρκο περιλαμβάνει 8 καλύβες φυσικού μεγέθους και είχαμε τη δυνατότητα να μπούμε σε καθεμία από αυτές και να δούμε από κοντά όλα τα πιστά αντίγραφα των αντικειμένων που χρησιμοποιούσαν οι προϊστορικοί άνθρωποι της περιοχής όπως εργαλεία, πήλινα αγγεία, διάφορα σκεύη και μπουκάλια αλλά και οστά και κέρατα ζώων, σαν αυτά που βρέθηκαν κατά τις έρευνες. Η βόλτα σε αυτό το μέρος όχι μόνο μας ταξίδεψε χιλιάδες χρόνια πίσω αλλά και μας έδωσε μια ιδέα του πως ζούσε ο προϊστορικός άνθρωπος.
Στη συνέχεια, απολαύσαμε μια σύντομη αλλά γεμάτη υπέροχες εικόνες βόλτα κατά μήκος της λίμνης Ορεστιάδας –η ονομασία της λίμνης της Καστοριάς-, όπου σχεδόν αμέσως διακρίναμε την πλούσια ορνιθοπανίδα της αφού εκτός από εμάς έκαναν τη βόλτα τους σ’ αυτήν κύκνοι, αργυροπελεκάνοι και διάφορων ειδών πάπιες!
Για το τέλος αφήσαμε την περιήγηση στη Βυζαντινή Μονή της Παναγίας της Μαυριώτισσας. Ακολουθώντας μια μαγευτική παραλίμνια διαδρομή 5 περίπου χιλιομέτρων, φτάσαμε σε μια όμορφη τοποθεσία με αιωνόβια πλατάνια, όπου βρίσκεται και η ιστορική Μονή, η οποία είναι αφιερωμένη στην Κοίμηση της Θεοτόκου. Η Μονή πήρε το όνομα «Μαυριώτισσα» γιατί οι κάτοικοι του χωριού Μαύροβο φρόντιζαν για τη συντήρησή της. Διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο σε όλες τις φάσεις της ιστορίας της περιοχής. Οι μαθητές θαύμασαν το καθολικό του ναού,
τις εσωτερικές και εξωτερικές τοιχογραφίες και επισκέφτηκαν το εκθετήριο που λειτουργεί στον χώρο του μοναστηριού.
Η εκδρομή μας ολοκληρώθηκε με επιτυχία και όλοι –μικροί και μεγάλοι- μείναμε εντυπωσιασμένοι από τις αξέχαστες εμπειρίες που βιώσαμε κατά την επίσκεψή μας σ’ αυτή την πανέμορφη γωνιά της Δυτικής Μακεδονίας, την Καστοριά!

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2023-24

αρχείο λήψης

Οι μαθητές εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, κατόπιν  σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους.  Έως τις 18/05/2023, και μέχρι τις 12 η ώρα, θα πρέπει να έχει κατατεθεί συμπληρωμένη από τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών στη σχολική μονάδα, που επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο Πρόγραμμα.(ΥΑ Φ.6/48378/Δ1/28-4-23/ΥΠΑΙΘ)

Σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης αίτησης εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα των σχολικών μονάδων, μετά τις 18 Μαΐου 2023, απαιτείται η γραπτή έγκριση του/της οικείου Διευθυντή/ντριας Π.Ε. και μόνο για λόγους που κρίνονται ιδιαίτερα σοβαροί.

Έντυπο: ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ: την προμηθεύεστε από το Σχολείο.

Προϋποθέσεις για τη λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος των 4/θέσιων και άνω Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων :

Στα Ενιαίου Τύπου Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία (με λειτουργικότητα από 4/θέσια και άνω) δύναται να συγκροτηθεί και να λειτουργήσει τμήμα Ολοήμερου Προγράμματος με τις εξής προϋποθέσεις:

α) Στη συγκρότηση των τμημάτων του Ολοήμερου Προγράμματος λαμβάνεται υπόψη η δηλωθείσα ώρα αποχώρησης των μαθητών, που αναγράφεται στη σχετική υπεύθυνη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων κατά την εγγραφή τους.

β) Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον έχει κατατεθεί σχετική υπεύθυνη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.

γ) Για τους/τις εγγραφέντες μαθητές/τριες η φοίτηση στο Ολοήμερο Τμήμα είναι υποχρεωτική. Μαθητής/τρια που απουσιάζει χωρίς σοβαρό λόγο, θέτει σε μεγάλο βαθμό πρόβλημα στη λειτουργία του.

δ) Μαθητής/τρια που συμπληρώνει 15 απουσίες στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, διαγράφεται.

ε) ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Θα πρέπει να γίνεται επικαιροποίησει της εγγραφής του/της μαθητή/τριας το δεύτερο 15/νθήμερο του Νοεμβρίου και το πρώτο 15/νθήμερο του Φεβρουαρίου. Σε διαφορετική περίπτωση ο/η μαθητής/τρια θα διαγράφεται {άρθρο 23 του ν. 4559/2018 του ΠΔ 79 (Α’ 142)}.

στ) Κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους και στην περίπτωση που το ολοήμερο πρόγραμμα δεν πληροί τις προϋποθέσεις, αναστέλλεται η λειτουργία του.

Ο  Δ/ντής του Σχολείου