Home » Αρχείο Άρθρων, Εκπαιδευτικές εκδρομές, Σχ. Έτος 2022-2023 » ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΚΑΣΤΟΡΙΑ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΚΑΣΤΟΡΙΑ

20230510_095055 20230510_100234 20230510_100448 20230510_101343 20230510_121706 IMG-f51faa413ccc5f3744c4ddbc66ba9ac8-V Την Τετάρτη 10 Μαΐου 2023, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στην πόλη της Καστοριάς από τους μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης του σχολείου μας.
Πιο συγκεκριμένα, επισκεφτήκαμε αρχικά τον προϊστορικό λιμναίο οικισμό του Δισπηλιού, μόλις 8 χιλιόμετρα από την Καστοριά. Εκεί, στην περιοχή Νησί, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο νεολιθικό πάρκο, μια πιστή αναπαράσταση του οικισμού δίπλα στη λίμνη. Το πάρκο περιλαμβάνει 8 καλύβες φυσικού μεγέθους και είχαμε τη δυνατότητα να μπούμε σε καθεμία από αυτές και να δούμε από κοντά όλα τα πιστά αντίγραφα των αντικειμένων που χρησιμοποιούσαν οι προϊστορικοί άνθρωποι της περιοχής όπως εργαλεία, πήλινα αγγεία, διάφορα σκεύη και μπουκάλια αλλά και οστά και κέρατα ζώων, σαν αυτά που βρέθηκαν κατά τις έρευνες. Η βόλτα σε αυτό το μέρος όχι μόνο μας ταξίδεψε χιλιάδες χρόνια πίσω αλλά και μας έδωσε μια ιδέα του πως ζούσε ο προϊστορικός άνθρωπος.
Στη συνέχεια, απολαύσαμε μια σύντομη αλλά γεμάτη υπέροχες εικόνες βόλτα κατά μήκος της λίμνης Ορεστιάδας –η ονομασία της λίμνης της Καστοριάς-, όπου σχεδόν αμέσως διακρίναμε την πλούσια ορνιθοπανίδα της αφού εκτός από εμάς έκαναν τη βόλτα τους σ’ αυτήν κύκνοι, αργυροπελεκάνοι και διάφορων ειδών πάπιες!
Για το τέλος αφήσαμε την περιήγηση στη Βυζαντινή Μονή της Παναγίας της Μαυριώτισσας. Ακολουθώντας μια μαγευτική παραλίμνια διαδρομή 5 περίπου χιλιομέτρων, φτάσαμε σε μια όμορφη τοποθεσία με αιωνόβια πλατάνια, όπου βρίσκεται και η ιστορική Μονή, η οποία είναι αφιερωμένη στην Κοίμηση της Θεοτόκου. Η Μονή πήρε το όνομα «Μαυριώτισσα» γιατί οι κάτοικοι του χωριού Μαύροβο φρόντιζαν για τη συντήρησή της. Διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο σε όλες τις φάσεις της ιστορίας της περιοχής. Οι μαθητές θαύμασαν το καθολικό του ναού,
τις εσωτερικές και εξωτερικές τοιχογραφίες και επισκέφτηκαν το εκθετήριο που λειτουργεί στον χώρο του μοναστηριού.
Η εκδρομή μας ολοκληρώθηκε με επιτυχία και όλοι –μικροί και μεγάλοι- μείναμε εντυπωσιασμένοι από τις αξέχαστες εμπειρίες που βιώσαμε κατά την επίσκεψή μας σ’ αυτή την πανέμορφη γωνιά της Δυτικής Μακεδονίας, την Καστοριά!