Monthly Archives: Δεκεμβρίου 2022

Η ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΣ

1  3 4 6 5 72

Την Παρασκευή 23 Δεκ. 2022, έγινε η χριστουγεννιάτικη γιορτή του Σχολείου μας. Στην εκδήλωση πήραν μέρος όλες οι τάξεις, παρουσιάζοντας θέματα των Χριστουγέννων, της Πρωτοχρονιάς και αγαπημένα τραγούδια.

Οι Α΄, Β΄ και  Γ΄ τάξεις ανέβασαν θεατρικά σκετς με τα καλικαντζαράκια και τον Αϊ-Βασίλη, καθώς επίσης και χορευτικό με γνωστό ξένο χριστουγεννιάτικο τραγούδι.

Οι Δ΄, Ε΄ και η ΣΤ΄ τάξεις είχαν την επιμέλεια της μουσικής επένδυσης. Οι μαθητές/τριες τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια, θυμίζοντάς μας ότι τα Χριστούγεννα γιορτάζονται με ιδιαίτερη χαρά σε όλο τον κόσμο.

Στο τέλος της εκδήλωσης έγινε Bazaar στον χώρο της αυλής μας με πολύ όμορφες κατασκευές των μαθητών/τριών μας.

Στη συνέχεια η Ε΄ και η Στ΄, έψαλαν τα κάλαντα στον Πρόεδρο της Κοινότητας Νησίου, που εκτός των άλλων, προσέφερε στους μαθητές/τριές μας παραδοσιακές λιχουδιές των Χριστουγέννων, και στους κεντρικούς δρόμους του χωριού μας δίνοντας μία διαφορετική διάσταση στις άγιες μέρες που έρχονται.

Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που για ακόμη μια φορά ήταν δίπλα μας!

Συγχαρητήρια στους συντελεστές της όμορφης γιορτής μας, εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες!

Καλές γιορτές και το 2023 να είναι ευτυχισμένο, δημιουργικό, ειρηνικό και με πολλά χαμόγελα για όλους τους ανθρώπους!

ΔΡΑΣΗ ΜΕ ΤΗΝ «Πρωτοβουλία Για Το Παιδί»

IMG-a6851971790571cdfd9062a25d726324-V  IMG-f70c7c54e60218e846e761f5df07410a-VΤο Δημοτικό Σχολείο Νησίου ευχαριστεί τον Οργανισμό «Πρωτοβουλία για το Παιδί» και ιδιαίτερα την κ. Ελίζα Καραβασίλη, Κοινωνική Λειτουργό, για τη δράση «Η δύναμη του εθελοντισμού» που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου στον χώρο του Σχολείου μας, για τη χαρά που είχαν οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν τον εθελοντισμό και τι προσφέρει στον συνάνθρωπο, τις ενέργειες που πρέπει να κάνουν  Εκπαιδευτικοί και Μαθητές, ώστε η προσφορά να γίνει μέρος της καθημερινότητας και αγάπη για τη ζωή.

Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά και τους ευχόμαστε δύναμη, υπομονή και αγάπη στο δύσκολο έργο τους!