Monthly Archives: Νοεμβρίου 2022

ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΒΕΡΟΙΑΣ

20221124_104342

20221124_10420520221124_113836   20221124_111420

Την Πέμπτη, 24 Νοεμβρίου, το Σχολείο μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στη Βέροια.

Οι μαθητές/τριες των τάξεων Δ΄, Ε΄& Στ΄είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο Αρχαιολογικό Μουσείο και να συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Μέδουσα». Η ιστορία του τόπου μας είναι τόσο μεγάλη που χάνεται στα βάθη των αιώνων! Τα παιδιά θεωρητικά αλλά και βιωματικά γνώρισαν ένα μέρος της, πολύ σημαντικό, που θα τα βοηθήσει στη συνέχεια να μάθουν ακόμα περισσότερα με τις προγραμματισμένες εκπαιδευτικές επισκέψεις και σε άλλους ιστορικούς τόπους της περιοχής μας.

Οι υπόλοιπες τάξεις Α΄, Β΄& Γ΄ακολούθησαν διαφορετικό δρόμο. Ήρθαν σε επαφή με τον κόσμο του βιβλίου και τη χρησιμότητά του. Ξεναγήθηκαν στους χώρους της Δημόσιας Βιβλιοθήκης, που θεωρείτε από τις πολύ καλά ενημερωμένες στην Ευρώπη και παρακολούθησαν ένα πρόγραμμα μέσα από την αφήγηση ενός παραμυθιού.

Ευχαριστούμε όλους που συμμετείχαν, καθώς επίσης και τους ανθρώπους που έχουν αναλάβει να μας διδάσκουν μέσα στους χώρους αυτούς!

Η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Tην Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2022, το Σχολείο μας οργάνωσε και παρουσίασε την εκδήλωση για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Το πρόγραμμα της γιορτής  περιείχε ποιήματα, τραγούδια και πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό.

20221117_084653

Οι μαθητές  των τάξεων Ε΄ &  ΣΤ΄  παρουσίασαν το χρονικό της επετείου, κάνοντας μία σύντομη ιστορική αναφορά στα γεγονότα και τη σημασία τους. Τα παιδιά  εξιστόρησαν τα γεγονότα με τη συνοδεία εικόνων και βίντεο που προβλήθηκαν, απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν τραγούδια των  Μάνου Λοΐζου και  Μίκη Θεοδωράκη. Ευχαριστούμε όλους τους Εκπ/κούς του Σχολείου μας, που λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα υγειονομικά μέτρα, μας έφεραν τόσο κοντά στα γεγονότα εκείνων των ημερών!

Η εκδήλωση έκλεισε με την απαγγελία του εθνικού μας ύμνου.