Monthly Archives: Σεπτεμβρίου 2021

SELF TEST

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι τα self test θα πρέπει να γίνονται 24 ώρες πριν την έλευση του/της μαθητή/τριας στο Σχολείο και να αποτυπώνεται το αποτέλεσμά του πάνω στη σχολική κάρτα.

Σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και του ΕΟΔΥ, η σχολική κάρτα θα επιδεικνύεται κάθε Τρίτη και Παρασκευή, δηλαδή δύο φορές την εβδομάδα.

Σε διαφορετική περίπτωση που ο/η μαθητής/τρια δεν το πράξει, θα παραμένει στο σπίτι. Ζητούμε την κατανόηση όλων των γονέων, ώστε να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα στην ομαλή λειτουργία του Σχολείου μας.

Ο Δ/ντής και οι Εκπαιδευτικοί του Σχολείου

8η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

IMG-887d88c879a018410b0c1ab3dddd47b4-V

Την Παρασκευή  24  Σεπτεμβρίου 2021, στον χώρο του Γηπέδου του χωριού μας, το Σχολείο μας,  στα πλαίσια της «8ης ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ», οργάνωσε αθλητικές δραστηριότητες.

Οι μαθητές/τριες   του Σχολείου ασχολήθηκαν  σχετικά με το θέμα της ημέρας αθλητισμού  «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».

Η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η προαγωγή της υγείας και της ευεξίας, η ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων, καθώς και η σύνδεση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες αποτελούν τους υπό έμφαση στόχους του εν λόγω εορτασμού. Υπό αυτό το πνεύμα, σε κάθε σχολική μονάδα η εμπλοκή όλων των εκπαιδευτικών και η ανάπτυξη συνεργασιών μεταξύ τους προσδίδει αναμφισβήτητα προστιθέμενη αξία στον κοινό με όλα τα σχολεία της Ευρώπης εορτασμό του σχολικού αθλητισμού και συμβάλλει καθοριστικά στην προαγωγή κοινών πολιτιστικών και κοινωνικών αξιών.

Τηρήθηκαν απαρέγκλιτα τα οριζόμενα με τις σχετικές Κοινές Υπουργικές Αποφάσεις ή/και εγκυκλίους του Υ.ΠΑΙ.Θ. που αφορούν στα μέτρα ασφαλούς λειτουργίας των εκπαιδευτικών μονάδων για την πρόληψη και αποφυγή διασποράς του κορωνοϊού SARS-COV-2.

Ο ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

alexandriamou.gr agiasmosnisi2021_DSC9859

Ένα διαφορετικό «πρώτο κουδούνι» χτύπησε σήμερα στο Σχολείο μας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Η πανδημία έφερε νέα δεδομένα και έτσι το παζλ της λειτουργίας των σχολείων και φέτος συνθέτουν κομμάτια από μία μακρά λίστα μέτρων πρόληψης, βασικότερα εκ των οποίων είναι η υποχρεωτική χρήση μάσκας, ο σχολαστικός καθαρισμός χεριών, αιθουσών και εξοπλισμού.

Στο επίκεντρο της σημερινής, πρώτης ημέρας στο σχολείο, βρίσκονται τα μέτρα προστασίας, καθώς οι εκπαιδευτικοί ήταν επιφορτισμένοι με την επεξήγηση και τη συζήτηση για πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και γενικότερα των μέτρων προστασίας και πρόληψης, που έχει καθορίσει ο Ε.Ο.Δ.Υ. , όπως και η διάγνωση νόσησης μέσω των self-test.

alexandriamou.gr 1 agiasmosnisi2021_DSC9873

Οι μαθητές στο Δημοτικό Σχολείο Νησίου έφθασαν φορώντας τις μάσκες τους. Η είσοδος των γονέων δεν επιτράπηκε εκτός από τους γονείς των μαθητών της Α΄ τάξης.

Οι μαθητές παρέμειναν στο σχολείο μέχρι το τέλος της τέλεσης του αγιασμού.

Στον προαύλιο χώρο του Σχολείου τελέστηκε ο καθιερωμένος αγιασμός από τον ιερέα Χρήστο Γιοβάνο ,  ενώ παρέστησαν  ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  Ημαθίας κ. Δημήτριος Πυρινός, ο Αντιδήμαρχος κ. Στέφανος Δριστάς, ο πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Νησίου κ. Παναγιώτης Πατρίκας και Εκπρόσωπος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2021-2022

imagesΑγαπητοί  γονείς/κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2021-22, θα γίνει τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 στις 09:00.

Στον αγιασμό θα παραστεί ο Διευθυντής Εκπαίδευσης Ν. Ημαθίας κ. Δημήτριος Πυρινός.

Οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας θα πρέπει να βρίσκονται στον χώρο της αυλής στις 08:45.

Παρακαλούμε τους γονείς/κηδεμόνες να μην προσέλθουν στο Σχολείο μας, εκτός από της Α΄ τάξης (ένας γονέας για κάθε παιδί), οι οποίοι θα παραμείνουν στο μέρος που βρίσκεται ο πλάτανος και δεν θα πλησιάσουν για κανέναν λόγο τα παιδιά. Θα παραλάβουν τα παιδιά με τη λήξη του αγιασμού και θα αποχωρήσουν από τη συρόμενη αυλόπορτα.

Σας παρακαλούμε να λάβετε όλα τα απαραίτητα μέτρα που προβλέπονται από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (μάσκες, self-test)! Το αποτέλεσμα του  self-test θα πρέπει να έχει καταχωρηθεί στην ιστοσελίδα self-testing.gov.gr και να έχει εκτυπωθεί, ώστε να διενεργηθεί ο έλεγχος στο Σχολείο μας.

Με τις ευχές μας για μία όμορφη, ασφαλή και δημιουργική χρονιά!