Daily Archives: 13 Μαΐου 2021

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2021-22

αρχείο λήψης

Οι μαθητές εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, κατόπιν  σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους.  Έως τις 17/05/2021, και μέχρι τις 12 η ώρα, θα πρέπει να έχει κατατεθεί συμπληρωμένο από τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών στη σχολική μονάδα, που επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο Πρόγραμμα.(ΥΑ Φ.7/51340/Δ1/10-5-21/ΥΠΑΙΘ)

Σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης αίτησης εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα των σχολικών μονάδων, μετά τις 17 Μαΐου 2021, απαιτείται η γραπτή έγκριση του οικείου Διευθυντή Π.Ε. και μόνο για λόγους που κρίνονται ιδιαίτερα σοβαροί.

Έντυπο: ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ: την προμηθεύεστε από το Σχολείο.

Προϋποθέσεις για τη λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος των 4/θέσιων και άνω Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων :

Στα Ενιαίου Τύπου Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία (με λειτουργικότητα από 4/θέσια και άνω) δύναται να συγκροτηθεί και να λειτουργήσει τμήμα Ολοήμερου Προγράμματος με τις εξής προϋποθέσεις:

α) Στη συγκρότηση των τμημάτων του Ολοήμερου Προγράμματος λαμβάνεται υπόψη η δηλωθείσα ώρα αποχώρησης των μαθητών, που αναγράφεται στη σχετική υπεύθυνη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων κατά την εγγραφή τους.

β) Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον έχει κατατεθεί σχετική υπεύθυνη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.

γ) Για τους/τις εγγραφέντες μαθητές/τριες η φοίτηση στο Ολοήμερο Τμήμα είναι υποχρεωτική. Μαθητής/τρια που απουσιάζει χωρίς σοβαρό λόγο, θέτει σε μεγάλο βαθμό πρόβλημα στη λειτουργία του.

δ) Μαθητής/τρια που συμπληρώνει 15 απουσίες στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, διαγράφεται.

ε) ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Θα πρέπει να γίνεται επικαιροποίησει της εγγραφής του/της μαθητή/τριας το δεύτερο 15/νθήμερο του Νοεμβρίου και το πρώτο 15/νθήμερο του Φεβρουαρίου. Σε διαφορετική περίπτωση ο/η μαθητής/τρια θα διαγράφεται {άρθρο 23 του ν. 4559/2018 του ΠΔ 79 (Α’ 142)}.

στ) Κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους και στην περίπτωση που το ολοήμερο πρόγραμμα δεν πληροί τις προϋποθέσεις, αναστέλλεται η λειτουργία του.

Ο  Δ/ντής του Σχολείου