Monthly Archives: Ιουνίου 2020

ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ-ΦΥΣΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ-ΦΟΒΟΙ ΠΑΙΔΙΩΝ (ΤΡΟΠΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ)

20200629_193943

Τη Δευτέρα το απόγευμα 29 Ιουνίου 2020,  στα πλαίσια της Σχολής Γονέων, το Σχολείο μας είχε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσει για άλλη μια φορά, την εξαίρετη άνθρωπο και επιστήμονα κ. Ειρήνη Αναγνώστου-Κελεπούρη, Σχολική Ψυχολόγο Ph. D.

Το θέμα που συζητήθηκε ήταν «Κορωνοϊός, φυσικές καταστροφές και άλλοι φόβοι των παιδιών μας-(Πώς να υποστηρίζουν οι γονείς τα παιδιά τους!)».

Η κ. Αναγνώστου εστίασε ιδιαίτερα στους τρόπους  αντιμετώπισης από την οικογένεια αλλά και από το σχολείο.  Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στον κορωνοϊό, την επικινδυνότητά του και τι πρέπει να προσέχουν οι γονείς, ειδικά αν επανέλθει η καραντίνα. Πώς θα πρέπει να συμπεριφερθούμε στα παιδιά μας και τι να κάνουμε εμείς σε συνθήκες εγκλεισμού. Ανταλλάχτηκαν απόψεις και ερωτήματα στην υπαίθρια συζήτηση που ακολούθησε με τους γονείς και βγήκαν χρήσιμα συμπεράσματα.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Ειρήνη Αναγνώστου-Κελεπούρη, για την εμπεριστατωμένη εισήγησή της, η οποία στηρίχτηκε στην πολυετή εμπειρία της  στα σχολεία της περιοχής μας και γενικότερα στον χώρο της εκπαίδευσης και για την ανεξάντλητη  υπομονή της να απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα και τους προβληματισμούς, που τέθηκαν από τους γονείς που παραβρέθηκαν στην εκδήλωση!

Ο Δ/ντής του Δημ. Σχ. Νησίου

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

20200626_113035

20200626_112939Ο Εκπαιδευτικός των Εικαστικών του Σχολείου μας, κ. Χρήστος Ζαμπάρας, με μεράκι και περίσσια αγάπη ομόρφυνε δύο αίθουσες με πολύ αξιόλογες παιδικές ζωγραφιές.

Το κλείσιμο των σχολείων ελέω κορωνοϊού δεν του επέτρεψε, όπως ανέφερε ο ίδιος, να κάνει κάτι περισσότερο λόγω του περιορισμένου χρόνου που είχε στη διάθεσή του.

Ευχόμαστε, η όμορφη αυτή πρωτοβουλία να συνεχιστεί την επόμενη σχολική χρονιά!

Τον ευχαριστούμε πολύ!

ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ (ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ, ΦΥΣΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ, ΦΟΒΟΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ)

Σας προσκαλούμε, τη Δευτέρα 29 Ιουνίου 2020, στο Σχολείο μας από τις 18:30 έως τις 20:30, για να συζητήσουμε για τον κορωνοϊό, τις φυσικές καταστροφές και άλλους φόβους των παιδιών μας-(Πώς να υποστηρίζουν οι γονείς τα παιδιά τους!).

Εισήγηση θα κάνει η κ. Ειρήνη Αναγνώστου-Κελεπούρη, Σχολική Ψυχολόγος Ph. D, και στη συνέχεια θα συζητήσει με τους γονείς πρακτικούς τρόπους υποστήριξης των παιδιών.

Η παρουσία όλων των γονέων κρίνεται απαραίτητη.

Ο Δ/ντής του Δ. Σ. Νησίου

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

αρχείο λήψης

Στα πλαίσια της ενημέρωσης για τη λειτουργία του Σχολείου μας λόγω των νέων συνθηκών που έχουν προκύψει, ενημερώθηκαν οι γονείς, την Τρίτη το απόγευμα, 16 Ιουνίου 2020, για θέματα που αφορούν την ασφάλεια των μικρών μαθητών μας από τον κορωνοϊό, την εξ αποστάσεως εκπαίδευση και τα μέτρα προφύλαξης που έχουν ληφθεί.

Ευχαριστούμε όσους παραβρέθηκαν στην ενημέρωση και θέλουμε να γνωρίζουν, όλοι οι γονείς, ότι το Σχολείο μας και οι Εκπαιδευτικοί μας θα είναι πάντα κοντά και στους μαθητές αλλά και στους γονείς, σε οτιδήποτε παρουσιαστεί!