Monthly Archives: Απριλίου 2019

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2019-2020

αρχείο λήψης

Οι εγγραφές στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020, θα πραγματοποιηθούν από 6 έως και 20 Μαΐου 2019.

Για τις εκπρόθεσμες εγγραφές ή την καθυστέρηση εγγραφής ισχύουν όσα προβλέπονται στις παρ. 7 και 8 του άρθρου 7 του ΠΔ 79/2017 (ΦΕΚ 109/Α/1-8-2017) τροποποίηση άρ. 23 ν. 4559/2018(ΦΕΚ 142Α).
Επισημαίνεται ότι τη σχολική χρονιά 2019-2020 στην Α? Τάξη του Δημοτικού Σχολείου, θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1/1/2013 έως 31/12/2013.
Απαιτούμενα δικαιολογητικά:
α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας
β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού
γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)
δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

ΣΤΟ ΟΧΥΡΟ ΡΟΥΠΕΛ

Η ΣΤ΄ τάξη του Σχολείου μας είχε τη χαρά και την εμπειρία να επισκεφτεί, την Παρασκευή 12 Απριλίου, το Οχυρό Ρούπελ. Οι καιρικές συνθήκες στο ξεκίνημά μας κακές, αλλά αποζημιωθήκαμε όταν φτάσαμε.

Ο στρατιώτης-ξεναγός που ανέλαβε την ξενάγησή μας ήταν πολύ κατατοπιστικός και εξαίρετος στον τρόπο που μας μετέφερε την ιστορία των Οχυρών.

Ξεκινήσαμε από το παρατηρητήριο, όπου ακούσαμε για ποιον λόγο άρχισε το 1935 το χτίσιμο των 21 Οχυρών (5 επισκέψιμα σήμερα), τι κάλυπταν, ποιοι ήταν οι κατασκευαστές τους, τι υλικά χρησιμοποιήθηκαν και ποια ήταν η πολιτική ηγεσία που ολοκλήρωσε το έργο με την έναρξη του πολέμου του 1940. Τέλος μας εξήγησε για τη Μάχη των Οχυρών με τους Γερμανούς στις 6 Απριλίου 1941 και πώς εξελίχτηκαν οι μέρες εκείνες.

Στη συνέχεια κατεβήκαμε στις στοές, περπατώντας για 150 μ. κάτω από τη γη. Διαπιστώσαμε ότι μια ολόκληρη πολιτεία βρισκόταν εκεί κάτω και οι στρατιώτες θα μπορούσαν να μείνουν πολλές μέρες  χωρίς να χρειάζονται να ανεφοδιαστούν, αλλά και να βγουν.

Λίγο αργότερα συνεχίσαμε στο Πολεμικό Μουσείο, που λειτούργησε για πρώτη φορά το 2005. Στην αρχή ο στρατιώτης-ξεναγός μας εξήγησε στην τομή της μακέτας το πολυδαίδαλο σύστημα των Οχυρών και μετά μας παρουσίασε στολές, όπλα και φωτογραφίες από τις μέρες της μάχης των Ελλήνων με τους Γερμανούς.

Η διδακτική μας επίσκεψη ολοκληρώθηκε με ένα 15λεπτο βίντεο που αναφερόταν στη μάχη των Οχυρών, στους Αξιωματικούς, στους Οπλίτες και στις υπεράνθρωπες προσπάθειες που έγιναν τον Απρίλη του ΄41.

Ευχαριστούμε πολύ όλους τους στρατιώτες-ξεναγούς, που από την ώρα του καλωσορίσματος μέχρι την αναχώρησή μας ήταν δίπλα μας και μας εξηγούσαν για ό,τι βλέπαμε, αλλά και για τυχόν απορίες που είχαν οι μαθητές μας, οι οποίοι έμειναν εκστασιασμένοι αλλά και ενθουσιασμένοι απ? όλα αυτά που είδαν και άκουσαν!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ

Την Παρασκευή 5 Απριλίου, επισκέφτηκε το Σχολείο μας η κ. Χριστίνα Αρίδα, Μαία του Κέντρου Υγείας Αλεξάνδρειας, για να μας παρουσιάσει δύο προγράμματα και να ενημερώσει τους μαθητές μας σε θέματα που αφορούν την υγεία τους και τις προφυλάξεις που πρέπει να παίρνουν, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες που η ακτινοβολία του ήλιου είναι πολύ πιο έντονη και επικίνδυνη.

Το πρώτο πρόγραμμα, «Η κουκουβάγια που αγαπούσε τον ήλιο», απευθύνονταν στους μαθητές των τάξεων Α΄, Β΄& Γ΄ και το δεύτερο, «Ο Φήλιος μαθαίνει για τον ήλιο», στις τάξεις Δ΄, Ε΄& ΣΤ΄. Μετά την εισήγηση από την κ. Αρίδα και την προβολή εικόνων και οδηγιών, ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές και επίλυση αποριών για τη συμπεριφορά που θα πρέπει να δείχνουν, όταν βρίσκονται για παιχνίδι στο πάρκο, στην παιδική χαρά, στη θάλασσα, στην εκδρομή και αλλού. Ακόμη, συζητήθηκε ότι η χρήση ανοιχτόχρωμων ρούχων, καπέλου και γυαλιών ηλίου είναι πλέον υποχρεωτική.

Οι μαθητές κατάλαβαν τη μεγάλη αξία του ήλιου στη ζωή μας, αλλά και πόσο επικίνδυνος είναι, αν δεν προφυλαχτούμε σωστά.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Χριστίνα Αρίδα για την ενημέρωση που μας έκανε, την υπομονή της και την αγάπη που έδειξε στους μικρούς μας μαθητές, απαντώντας σε οποιαδήποτε ερώτηση της έγινε!