Monthly Archives: Μαρτίου 2016

Η 25η Μαρτίου του 1821

Την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2016, τιμήσαμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και  τη μνήμη των ηρώων της Ελληνικής Επανάστασης του 1821. Οι μαθητές των τάξεων Δ΄, Ε΄και Στ΄ μας θύμισαν όλο το χρονικό του μεγάλου αυτού Αγώνα,  μέσα από ποιήματα, τραγούδια και μικρά θεατρικά.  Η σεμνή γιορτή μας ολοκληρώθηκε με τον Εθνικό μας Ύμνο.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές,  μαθητές και εκπαιδευτικούς,  για την επιτυχία της εκδήλωσής μας!

Προληπτική Ιατρική: Οδοντίατρος στην τάξη

Τα παιδιά της Α΄τάξης είχαν τη μοναδική ευκαιρία να δεχθούν την επίσκεψη οδοντίατρου μέσα στην τάξη τους την Τρίτη 22 Μαρτίου 2016. Η επίσκεψη αυτή, έγινε στα πλαίσια προληπτικής ιατρικής για την περιποίηση των δοντιών των μικρών μας παιδιών.

Ο οδοντίατρος εξήγησε με αναλυτικό τρόπο τι γίνεται όταν δεν πλένουμε τα δόντια μας, με τη βοήθεια προπλάσματος οδοντοστοιχίας. Κατόπιν, έκανε επίδειξη σωστής χρήσης της οδοντόβουρτσας και μας προέτρεψε να πλένουμε τα δόντια μας, ιδανικά μετά από κάθε γεύμα. Τέλος, αποκάλυψε στα παιδιά γιατί δεν πρέπει να φοβούνται τον οδοντίατρο προτού τα καλέσει ένα ένα για να τα εξετάσει.

Ελπίζουμε το πρόγραμμα αυτό να συνεχιστεί και την επόμενη χρονιά!

Πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας: Επίσκεψη της συγγραφέα κ. Σοφίας Τσιάμη

Στα πλαίσια του προγράμματος της φιλαναγνωσίας στο οποίο συμμετέχουμε φέτος, καλέσαμε τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων κ. Σοφία Τσιάμη, την Πέμπτη 10 Μαρτίου 2016. Η κ. Τσιάμη παρουσίασε δύο παιδικά βιβλία: «Η παρέλαση των φρούτων» στις τάξεις Α΄, Β΄, Γ΄, και Δ΄ και «Ένα αγόρι… Ένας ψαράς… Δύο όνειρα» στις Ε΄και Στ΄.

Η παρουσίαση ήταν εκπληκτική και παραστατικότατη απ΄τη συγγραφέα. Τα παιδιά πήραν μέρος σε διάφορες δραστηριότητες όπως δραματοποίηση και παιχνίδι ρόλων, αλλά και συζήτηση για τα συναισθήματά τους. Τα παιδιά είχαν την δυνατότητα να  διδαχθούν από τις ιστορίες αλλά και να διασκεδάσουν με τα καμώματα των ηρώων. Η ενέργεια και το μεράκι της κ. Τσιάμη, συνετέλεσαν ώστε τα παιδιά να απολαύσουν την αφήγηση των παραμυθιών.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Σοφία Τσιάμη για την επίσκεψή της  και ανανεώνουμε τη συνάντησή μας για τις 18 Μαΐου 2016.

Τσικνοπέμπτη στο Σχολείο

Την Πέμπτη 3 Μαρτίου το δημοτικό μας σχολείο έβαλε τα αποκριάτικά του! Σερπαντίνες, χορός και μουσική, πλαισίωσαν την εορταστική ατμόσφαιρα! Όλα αυτά, μαζί με τα υπέροχα σάντουιτς που ετοίμασε και έψησε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, γέμισαν μικρούς και μεγάλους με χαμόγελα!