Monthly Archives: Φεβρουαρίου 2016

Επίσκεψη στο 3ο Tάγμα Ελικοπτέρων Αεροπορίας Στρατού

Την Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου 2016, το Σχολείο μας επισκέφθηκε το 3ο Tάγμα Ελικοπτέρων Αεροπορίας Στρατού (3ο ΤΕΑΣ). Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στον χώρο και είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά όλα τα πολεμικά μοντέλα ελικοπτέρων (εκπαιδευτικά, επιχειρησιακά) και τους μηχανισμούς που έχουν στο εσωτερικό τους. Ακόμη, βρέθηκαν στον πύργο ελέγχου της Μονάδας, του οποίου πρωτεύον ρόλος είναι η  εναέρια επιτήρηση, διοίκηση,  έλεγχος,  ενώ άκουσαν τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η επικοινωνία με άλλα αεροδρόμια ή αεροπλάνα.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον Διοικητή, τους Αξιωματικούς, Υπαξιωματικούς και οπλίτες του Τάγματος για την εμπεριστατωμένη  ξενάγηση και την υποδειγματική φιλοξενία στον χώρο του Αεροδρομίου. Τα παιδιά του Σχολείου μας ενθουσιάστηκαν από την εμπειρία αυτή, ενώ πολλά αποφάσισαν να γίνουν πιλότοι όταν μεγαλώσουν!

Η ΚΙΝΗΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Τρίτη  9  Φεβρουαρίου 2016, η κινητή βιβλιοθήκη της Βέροιας επισκέφτηκε το Σχολείο μας. Οι μικροί/ες μαθητές/τριές μας ήρθαν σ’επαφή με τον κόσμο των βιβλίων, μίλησαν με τους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης, διάλεξαν βιβλία για να διαβάσουν και ανανέωσαν τη συνάντησή τους για τις 8 Μαρτίου 2016.

Πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας: Επίσκεψη της συγγραφέα κ. Ελισάβετ Τάρη

Στα πλαίσια του προγράμματος της  φιλαναγνωσίας  που τη φετινή χρονιά συμμετέχει το σχολείο μας, οι τάξεις Α΄,Β΄και Γ΄διάβασαν και συνάμα ταξίδεψαν με τους ήρωες του παραμυθιού: «Η Μάγισσα Σουσουρέλα και οι αριθμοί» της συγγραφέα και Σχολικής Συμβούλου 1ης Περιφέρειας Π.Ε. Πέλλας, κυρίας Ελισάβετ Τάρη.

Την Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου, το σχολείο μας ήταν στην ευχάριστη θέση να δεχθεί την επίσκεψη της κυρίας Ελισάβετ, για να συζητήσει μαζί με τα παιδιά για το βιβλίο της αλλά και για να παίξει μαζί τους!

allagh1

Μετά από την ανάγνωση σημαντικών αποσπασμάτων του βιβλίου, τα παιδιά έλαβαν το ρόλο του δημοσιογράφου, θέτοντας ερωτήσεις στη συγγραφέα που αφορούσαν την προσωπικότητα κάποιων από τους μάγους και τις μάγισσες του βιβλίου, τους πλανήτες του παραμυθιού και τις σχέσεις των ηρώων μεταξύ τους. Κατόπιν, τα παιδιά πήραν μέρος σε διάφορες δραστηριότητες, όπως την εικονογράφηση των αριθμών με διαφορετικό και αστείο τρόπο, το παίξιμο ρόλου ανάμεσα σε δημοσιογράφους και μάγους ή μάγισσες, το παίξιμο παιχνιδιού με ανεστραμμένες μαγικές λέξεις και τη δημιουργία υπερρεαλιστικού παραμυθιού από τα παιδιά. Στο τέλος, όλα τα παιδιά χορέψανε στον ρυθμό του τραγουδιού που συνόδευε το βιβλίο! Η χαρά των παιδιών ήταν απεριόριστη και ο ενθουσιασμός μεγάλος!

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Ελισάβετ Τάρη για την επίσκεψή της!