Monthly Archives: Νοεμβρίου 2015

Η επέτειος του Πολυτεχνείου

Με μια όμορφη και σεμνή εκδήλωση τίμησε φέτος το Σχολείο μας  την επέτειο του Πολυτεχνείου.

Πριν τη γιορτή, κολλήσαμε αφίσες που κατασκεύασαν τις προηγούμενες ημέρες τα παιδιά του σχολείου μας. Κατόπιν, ακούστηκε το «χρονικό του Πολυτεχνείου» και τα λόγια των φοιτητών και των ελεύθερων αγωνιστών του από τα παιδιά της Ε΄και Στ΄τάξης,  καθώς και συγκλονιστικοί  στίχοι ποιημάτων που θρήνησαν τους νεκρούς του από τα παιδιά της Α΄, Β΄και Δ΄τάξης.
Όλη τη γιορτή ομόρφυναν υπέροχα τραγούδια του Πολυτεχνείου που τα ερμήνευσαν μελωδικότατα τα παιδιά της Γ΄και Δ΄τάξης.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

Την Τετάρτη, 11 Νοεμβρίου 2015, ο Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής κ. Τάσος Χατζηπαρασίδης, ενημέρωσε τους μαθητές των Γ΄, Δ΄, Ε΄και Στ΄ τάξεων του Σχολείου μας για το άθλημα της Χειροσφαίρισης (Handball).

Το πρόγραμμα περιελάμβανε για το πως παίζεται ένας αγώνας, κανονισμούς και στο τέλος παιχνίδι μεταξύ των μικρών μαθητών μας.

Ευχαριστούμε τον κ. Τάσο Χατζηπαρασίδη για την πραγματικά πολύ καλή ενημέρωση που έκανε στους μαθητές μας, ενθουσιάζοντάς τους με τον τρόπο που μετέφερε τις γνώσεις του.

Εκπαιδευτική επίσκεψη σε Βυζαντινές διαδρομές της Θεσσαλονίκης

Το Δημοτικό μας σχολείο, πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο και στην ιστορική εκκλησία του Πολιούχου της πόλης, τον Άγιο Δημήτριο,  την Τρίτη 10 Νοεμβρίου. Στο Βυζαντινό Μουσείο, περιπλανηθήκαμε στους παλαιοχριστιανικούς χρόνους, θαυμάσαμε βυζαντινά σπίτια, παρατηρήσαμε τα αντικείμενα και τις εικόνες των εκκλησιών της ακμής του Βυζαντίου, καθώς και εντυπωσιαστήκαμε με την λεπτή δουλειά των ιερών ευαγγελίων αλλά και με τον τρόπο ταφής της εποχής εκείνης.

Η περιήγησή μας στο παρελθόν, ολοκληρώθηκε με την επίσκεψή μας στην εκκλησία του Αγίου Δημητρίου, όπου αφού παρατηρήσαμε τις τοιχογραφίες και τα ψηφιδωτά που διασώζονται, κατηφορίσαμε για την κρύπτη στην οποία μαρτύρησε ο Άγιος.

Ήταν μία εκδρομή, η οποία αν και ήταν σύντομη, προκάλεσε θετικά συναισθήματα στα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς μας!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΝΗΣΙΟΥ

Ο Διευθυντής, οι Εκπαιδευτικοί και οι Μαθητές του 6/θέσιου Δημοτικού Σχολείου Νησίου, ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κ. Ναλμπανίδη Αργύρη για τη δωρεάν προμήθεια υλικών, κατασκευή και τοποθέτηση στεγάστρου στο σχολείο μας, την κ. Μαρλάκα Νικολέτα για τη δωρεάν προμήθεια οικοδομικών υλικών, το πρακτορείο μεταφορών ?Νέος Ίκαρος? Δ. Κατσαβός για τη δωρεάν μεταφορά πάνελ και τον κ. Κυτούδη Μόσχο, Πρόεδρο της Α/θμιας Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Αλεξάνδρειας, για την άμεση ανταπόκριση και συμπαράσταση στο έργο που πραγματοποιήθηκε, αλλά και σε οτιδήποτε χρειαστήκαμε ως τώρα.

Τους ευχαριστούμε όλους για άλλη μια φορά, γνωρίζοντας ότι στη δύσκολη εποχή που διανύουμε, οι πράξεις αυτές δείχνουν τη διάθεσή τους να βοηθήσουν τη Σχολική μας Μονάδα και να κάνουν το έργο των Εκπαιδευτικών και των Μαθητών πιο εύκολο, εποικοδομητικό και αποτελεσματικό.

Η Δ/νση του Σχολείου

nnnnnn

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Δημ. Σχολείου Νησίου, διοργανώνει λαχειοφόρο αγορά για την οικονομική του ενίσχυση. Η κλήρωση θα γίνει στη Χριστουγεννιάτικη γιορτή του Δημοτικού Σχολείου, στις 23 Δεκ. 2015. Ο τυχερός θα κερδίσει ένα ποδήλατο.
Τιμή λαχνού: 1 Ευρώ

Γιορτή της 28ης Οκτωβρίου

Στο Δημοτικό μας σχολείο, γιορτάστηκε και φέτος με σεβασμό και λαμπρότητα η επέτειος του <<ΌΧΙ>>. Μαθητές και εκπαιδευτικοί, παρακολούθησαν το χρονικό της επετείου από προβολές βίντεο, ενώ οι μαθητές απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν για τους ήρωες που έδωσαν τη ζωή τους για την απελευθέρωση της πατρίδας μας.

Ευχόμαστε σε όλους, Χρόνια Πολλά!