Home » Αρχείο Άρθρων, Περιβαλλοντική εκπ/ση, Σχ. Έτος 2022-2023 » Παγκόσμια Μέρα Περιβάλλοντος

Παγκόσμια Μέρα Περιβάλλοντος

αρχείο λήψης (1)

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος (5 Ιουνίου) οι μαθητές της E’ τάξης του σχολείου μας προβληματίστηκαν και συζήτησαν σχετικά με τη σημασία του περιβάλλοντος. Συνειδητοποίησαν πως το φυσικό περιβάλλον είναι το σπίτι μας και οφείλουμε να το φροντίζουμε και να το προστατεύουμε. Στη συνέχεια, δημιουργήσαν ένα βίντεο με απλές οδηγίες/ λύσεις που όλοι μπορούμε να ακολουθούμε για να προστατεύουμε καθημερινά το περιβάλλον, δίνοντας το ηχηρό μήνυμα «Μη μολύνετε το περιβάλλον». Ας μην ξεχνάμε πως το καθαρό περιβάλλον ισοδυναμεί με μια καλύτερη ποιότητα ζωής για όλους μας!

Η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 5 Ιουνίου και αποτελεί την κύρια εκδήλωση του ΟΗΕ για την ενημέρωση του παγκόσμιου κοινού σχετικά με περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η ανθρωπότητα.

ΜΗ ΜΟΛΥΝΕΤΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ- Ε ΤΑΞΗ-ΝΗΣΙ ΗΜΑΘΙΑΣ 2022