Home » Αρχείο Άρθρων, Εκδηλώσεις, Σχ. Έτος 2022-2023 » ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ

IMG-d3a44e19862b5436dd0561925116d6c6-V

Η Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων εορτάζεται κάθε χρόνο στις 21 Μαρτίου. Καθιερώθηκε το 1966 από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών σε ανάμνηση ενός τραγικού συμβάντος, που συγκλόνισε την παγκόσμια κοινή γνωμη.

Με αφορμή αυτή την ημέρα, συζητήσαμε τα είδη του ρατσισμού, τις αιτίες και τους τρόπους που μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το φαινόμενο. Στη συνέχεια, οι μαθητές/τριες υποδέχτηκαν έναν μαθητή-πρόσφυγα από την Αγκόλα, ο οποίος τους παρουσίασε το ταξίδι του από την Αφρική μέχρι την πόλη μας μέσω του ψηφιακού εργαλείου Google Earth. Του έκαναν ερωτήσεις για τις δυσκολίες του ταξιδιού και για τον πολιτισμό του και είχαν την ευκαιρία να τον γνωρίσουν καλύτερα κάτι που χαροποίησε πολύ τους/τις  μαθητές/τριές μας αλλά και τον μαθητή-πρόσφυγα.

Τον ευχαριστούμε πολύ που ήταν μαζί μας!