Home » Αρχείο Άρθρων, Σχ. Έτος 2019-2020, Σχολικές Εορτές » Η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

πολυτεχνειο 2019 1 πολυτεχνειο 2019

Tην Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019, οι μαθητές των τάξεων Δ?, Ε?  &  Στ΄ οργάνωσαν και παρουσίασαν την εκδήλωση για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, τον Νοέμβρη του 1973. Το πρόγραμμα της γιορτής  περιείχε ποιήματα, τραγούδια και πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό.

Οι μαθητές  μας  παρουσίασαν το χρονικό της επετείου, κάνοντας μία σύντομη ιστορική αναφορά στα γεγονότα και τη σημασία τους. Τα παιδιά  εξιστόρησαν τα γεγονότα με τη συνοδεία εικόνων και βίντεο που προβλήθηκαν στον διαδραστικό πίνακα, απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν τραγούδια των  Μάνου Λοΐζου και  Μίκη Θεοδωράκη. Η εκδήλωση έκλεισε με την απαγγελία του εθνικού μας ύμνου.

Συγχαρητήρια σε όλους για την όμορφη και σεμνή γιορτή που διοργάνωσαν!