Home » Αρχείο Άρθρων, Σχ. Έτος 2018-2019, Σχολικές Εορτές » Η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

Η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

Η επέτειος της «28ης Οκτωβρίου 1940» γιορτάστηκε με λαμπρότητα και σεβασμό σ΄ αυτούς που αγωνίστηκαν κατά τη διάρκεια του Ελληνοϊταλικού πολέμου.

Την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου, οι μαθητές του Σχολείου μας παρακολούθησαν το χρονικό της επετείου, απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν για τους ήρωες που έδωσαν ακόμα και την ίδια τους τη ζωή για την ελευθερία.

Την Κυριακή, ανήμερα της επετείου, το Σχολείο μας συμμετείχε στην καθιερωμένη δοξολογία που τελέστηκε με ιδιαίτερη λαμπρότητα στον Ι. Ν. Αγίων Αναργύρων και στη συνέχεια στην επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο Πεσόντων του χωριού μας.

Τους ευχαριστούμε και ευχόμαστε να μην ζήσει ποτέ η πατρίδα μας κάτι παρόμοιο!