Επίσκεψη στο θέατρο και στο μουσείο

Την Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2016, το μικρό μας σχολείο, παραβρέθηκε στην μουσική θεατρική παράσταση: <<Μηχανορραφήματα>> στην Παιδική σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ Βέροιας. Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία όχι μόνο για τα παιδιά της Α΄ τάξης που παρακολουθούσαν για πρώτη φορά θέατρο, αλλά και για τα υπόλοιπα παιδιά, μιας και η εξαιρετική σύνδεση ζωντανής μουσικής (πιάνο, κιθάρα, βιολί), με την υποκριτική και χορευτική ερμηνεία των ηθοποιών, καθώς και η συμμετοχή των παιδιών στην υπόθεση του έργου, ενθουσίασε και ευχαρίστησε τους/τις μαθητές/τριές μας! Αναμένουμε την επόμενη προσπάθεια του ΔΗΠΕΘΕ για να την τιμήσουμε!

Η εκπαιδευτική μας επίσκεψη, συνεχίστηκε στο Βλαχογιάννειο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα. Η ιστορία στο νεοκλασικό αυτό κτίριο, παρουσιάζεται με τον πιο παραστατικό τρόπο. Η μεγάλη ποικιλία από μοντέλα με παραδοσιακές ή στρατιωτικές στολές και πραγματικά αντικείμενα και κειμήλια της εποχής εκείνης, αλλά και η ενθουσιώδης περιγραφή του κ. Ντόντο Κ., <<ταξίδεψε>> τα παιδιά μας, ενώ και οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν πτυχές και λεπτομέρειες της ζωής των αγωνιστών.