Monthly Archives: Σεπτεμβρίου 2022

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΗΣΙΟΥ

IMG-3cc80ae262d7cea4aecdd33157ab2be5-V

Στο Δημοτικό Σχολείου Νησίου, τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022, τελέστηκε ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς από τον ιερέα του χωριού μας, π. Χρήστο Γιοβάνο.
Εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές/τριες παρακολούθησαν την τελετή ελπίζοντας καιπροσδοκώντας ότι η χρονιά που ξεκινά να είναι ελπιδοφόρα, δημιουργική και υγιής.
Ο Διευθυντής του Σχολείου κ. Μάνος Βαρακλής, αφού ευχαρίστησε όλους για την παρουσία τους, αναφέρθηκε στη σημασία της εκπαίδευσης, στην προσπάθεια που γίνεται από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και τον Πρόεδρο της Κοινότητας Νησίου, ώστε να έχουμε ένα λειτουργικό και περιποιημένο χώρο, ώστε οι μαθητές/τριες να ασχολούνται απερίσπαστα με τη μάθηση, τη δημιουργία και με τον παιδαγωγικό ρόλο που προσφέρεται απλόχερα από τους Εκπαιδευτικούς μας.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2022-2023

Αγαπητοί  γονείς/κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2022-23, θα γίνει τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 στις 09:30.

Οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας θα πρέπει να βρίσκονται στον χώρο της αυλής στις 09:15.xagiasmos-666x392.jpg.pagespeed.ic.rWCXcCqrDR

Με τις ευχές μας για μία όμορφη, ασφαλή και δημιουργική σχολική χρονιά!

Ο Σύλλογος Διδσκόντων του Σχολείου

ΕΛΑΙΟΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΔΙΔΑΚΤΗΡΙΟΥ ΜΑΣ

1662399329166494 1662399329160480

Με πρωτοβουλία του Προέδρου της Κοινότητάς μας, κ. Παναγιώτη Πατρίκα, έγινε εξωτερικός ελαιχρωματισμός  του διδακτηρίου μας. Ευελπιστούμε ότι σύντομα θα γίνει και εσωτερικός! Επίσης, κόπηκαν ξερά δέντρα, πολύ κοντά στην περίφραξη της αυλής μας, επικίνδυνα για πτώση σε περίπτωση που επικρατήσουν κακές καιρικές συνθήκες και  απομακρύνθηκαν κορμοί και κλαδιά.

Τον ευχαριστούμε πολύ, γιατί δείχνει έμπρακτα την αρωγή του στο Σχολείο μας και είναι πάντα δίπλα μας σε ό,τι του ζητηθεί!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου