Monthly Archives: Μαρτίου 2022

ΕΛΕΓΧΟΙ ΠΡΟΟΔΟΥ Β΄ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

ΒΑΘΜΟΙ Β ΤΙΜΗΝΟΥ

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι οι Έλεγχοι προόδου Β΄ τριμήνου των τάξεων Γ΄, Δ΄, Ε΄ & Στ΄ θα δοθούν στους μαθητές σε κλειστό φάκελο, την Τετάρτη 16 Μαρτίου 2022,  σύμφωνα με το ΦΕΚ Β΄ 5439 και την ΥΑ Φ.7/25616/Δ1/08-03-22/ΥΠΑΙΘ. Η ενημέρωση των τάξεων Α΄ &  Β΄ θα γίνει τηλεφωνικά από τους γονείς τις μέρες που επιθυμούν, κατόπιν συνεννόησης με τη δασκάλα της τάξης.

Bullying

IMG_1060 (1)

Κάθε χρόνο, στις 6 Μαρτίου, γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού (bullying).

Η βία στα σχολεία και ο ενδοσχολικός εκφοβισμός (school bullying) θεωρούνται πλέον κοινωνικό πρόβλημα και οι όροι αυτοί χρησιμοποιούνται για να περιγράψουν μια κατάσταση, κατά την οποία ασκείται συστηματική, εσκεμμένη και επαναλαμβανόμενη βία, καθώς και επιθετική συμπεριφορά με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους εντός και εκτός του σχολείου.

1646379042374_IMG_1079

Με στόχο να αναπτύξουν οι μαθητές μας ενσυναίσθηση απέναντι σε αυτό το σημαντικό ζήτημα, παρακολούθησαν σχετικά βίντεο, συζήτησαν καλλιεργώντας κριτική σκέψη και συνεργάστηκαν καταθέτοντας τις απόψεις τους για το ποια χαρακτηριστικά της προσωπικότητας θα τους βοηθήσουν να πουν όχι στον εκφοβισμό. Ειδικά, οι μαθητές της ΣΤ” τάξης συμμετείχαν σε θεατρικά σκετς, αποτυπώνοντας αυτά τα χαρακτηριστικά και παρήγαγαν ένα τρέιλερ με το ψηφιακό εργαλείο moviemaker.

Η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση όλων στο θέμα της σχολικής βίας και του εκφοβισμού είναι το πρώτο βήμα για την καταπολέμηση του νοσηρού αυτού φαινομένου.

Ευχαριστούμε πολύ τις Εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας, Μαρία Δάρλα, Σοφία Στεφανίδου και την Εκπαιδευτικό των Εικαστικών μας, Μαρία Δημητροπούλου, που βοήθησε στις κατασκευές των καρτών! Η προσέγγισή τους στο θέμα του σχολικού εκφοβισμού έγινε με ευαισθησία και αγάπη, ώστε οι μαθητές/τριές μας να νιώσουν και να κατανοήσουν  πόσο σημαντικό είναι ο σεβασμός και η αποφυγή βίας απέναντι στον άλλον.