Monthly Archives: Φεβρουαρίου 2020

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΔΗΜ. ΣΧΟΛ. ΝΗΣΙΟΥ

IMGP6798Το Δημοτικό Σχολείο Νησίου αισθάνεται την υποχρέωση να ευχαριστήσει δημόσια τον Πρόεδρο της Κοινότητας Νησίου κ. Πατρίκα Παναγιώτη, για την αντικατάσταση τριών σπασμένων τζαμιών στις τουαλέτες του Σχολείου μας.

Η ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

IMG-88a8735df47c4e950159568ea527a685-V

IMG-784e7b9dcdbab87512e2976cda78e132-VΑπό νωρίς την Τσικνοπέμπτη στήθηκαν οι ψησταριές στο Σχολείο μας. Ο καιρός βροχερός αλλά ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, που είχε αναλάβει την εκδήλωση δεν πτοήθηκε. Χρησιμοποιώντας το υπόστεγο του κυλικείου τηρήσαμε το έθιμο με φαγητό, διασκέδαση, τραγούδι, σερπαντίνες, μασκαράδες.

Όταν δυνάμωσε η βροχή, οι μαθητές/τριές μας συνέχισαν στο Κλειστό Γυμναστήριό μας με διάφορα δρώμενα και παιχνίδια από την ανιματέρ που είχε φροντίσει να καλέσει ο Σύλλογος Γονέων.

Η χαρά και η διασκέδαση είναι ένας σημαντικός στόχος της εκπαίδευσης, συνδυάζοντάς τα με την παράδοση που δεν πρέπει να ξεχνούμε!

Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και όσους συμμετείχαν στη χαρά μας, με την ευχή κάθε χρόνο να επαναλαμβάνεται, ώστε ο χώρος του Σχολείου μας να είναι και χώρος αγάπης, συνεργασίας, κοινωνικότητας και δημιουργικότητας!

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

20200213_114558Την Πέμπτη 13 Φεβρουαρίου 2020 και για τρίτη συνεχή χρονιά, το Σχολείο μας παρακολούθησε τη θεατρική παράσταση «Μια γιορτή στου Αλ-Νουρί» του Φόλκερ Λούντβιχ, στο Βασιλικό Θέατρο του Κ.Θ.Β.Ε., στη Θεσσαλονίκη.20200213_121304

Η παράσταση ήταν καταπληκτική με όμορφα σκηνικά σ΄ έναν πανέμορφο θεατρικό χώρο! Άρεσε πάρα πολύ στους μικρούς μαθητές μας, οι οποίοι εντυπωσίασαν με την άψογη συμπεριφορά τους. Συγχαρητήρια στα παιδιά μας!

Επίσης, ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, που για άλλη μια φορά προσέφερε το αντίτιμο
του λεωφορείου και έτσι μειώθηκε το κόστος συμμετοχής του κάθε παιδιού στο ελάχιστο!