Monthly Archives: Σεπτεμβρίου 2015

Έναρξη σχολικής χρονιάς 2015-2016

Η φετινή χρονιά στο σχολείο μας, άρχισε με τον καθιερωμένο αγιασμό. Παιδιά, εκπαιδευτικοί και γονείς αντάμωσαν ξανά στις 11 Σεπτεμβρίου 2015, όπου και χτύπησε το πρώτο κουδούνι για φέτος. Στην παρέα μας προστέθηκαν και τα παιδιά της Α΄δημοτικού, που αφού αποχαιρέτησαν το νηπιαγωγείο τους, φάνηκαν έτοιμα για το νέο τους ξεκίνημα στο δημοτικό.

Ευχόμαστε σε όλους καλή σχολική χρονιά!

Ενδοσχολικό σεμινάριο Ορθοφωνίας

Την Πέμπτη 3 Σεπτεμβρίου, στο δημοτικό σχολείο Νησίου και πριν την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, πραγματοποιήθηκε σεμινάριο ορθοφωνίας από την μουσικό κ. Ελένη Αναγνώστου. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία να επιμορφωθούν στην ορθή χρήση της φωνής τους όταν διδάσκουν αλλά και να αναγνωρίσουν την σημαντικότατη λειτουργία της ακοής. Επιπλέον, προτάθηκαν τρόποι για την ενεργοποίηση της ακοής των παιδιών όταν είναι στο ακροατήριο, και ακούσματα κλασικής και παραδοσιακής μουσικής, για αξιοποίηση μέσα στην τάξη. Ευχαριστούμε θερμά την κ. Αναγνώστου, για την υπέροχη αυτή συνάντηση!