Daily Archives: 1 Οκτωβρίου 2018

5η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ-ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2018

Την Παρασκευή 28  Σεπτεμβρίου 2018, στους χώρους του Δημ. Σχ. Νησίου  και  στα πλαίσια της «5ης ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2018 », οργανώθηκαν αθλητικές δραστηριότητες  που σκοπό είχαν:

1. Την γνωριμία και την ασφαλή χρήση του ποδηλάτου
  2. Την αξία της άσκησης
  3. Τις κινητικές δεξιότητες .

Οι μαθητές/τριες   του Σχολείου παρακολούθησαν     ταινία-ντοκιμαντέρ  μικρού μήκους  σχετικά με τις ικανότητες που έχει ο άνθρωπος μέσα του .

Ακολούθησε η ενημέρωση από τον γυμναστή του σχολείου μας κ. Μπόλα Αντώνιο για την σωστή χρήση  και την ασφαλή οδήγηση του ποδηλάτου, ενημερώθηκαν  για τους κανόνες οδικής συμπεριφοράς,  στη συνέχεια ακλουθώντας πάντα τους κανόνες  έκαναν μία ποδηλατοδρομία στους δρόμους του χωριού και τέλος οι μαθητές/τριες  οδηγώντας  το ποδήλατό τους δοκίμασαν τις ικανότητές τους  σε στίβο δεξιότητας  που είχε στηθεί στον προαύλιο χώρο του σχολείου

Στη συνέχεια όλο το σχολείο συμμετείχε σε αγώνες σκυταλοδρομίας. Οι μαθητές-τριες  χωρισμένοι σε ζευγάρια συμμετείχαν στον στίβο σκυταλοδρομίας που είχε στηθεί στην αυλή του σχολείου επιδεικνύοντας τις ικανότητες τους στην ταχύτητα, στο άλμα, στον στόχο και πάνω από όλα στη συνεργασία.

Στο τέλος έγινε  πρωτάθλημα ποδοσφαίρου για τους μαθητές  και αγώνας βόλεϊ για τις μαθήτριες του σχολείου.

Το πρόγραμμα του σχολείου κατά την ημέρα αυτή διαμορφώθηκε ως εξής :

ΩΡΕΣ
8.15 – 9.00 Προβολή ταινίας ΤΑΞΕΙΣ :  Α? ? Β΄- Γ΄ – Δ΄- Ε΄- Στ΄
9.00 ? 9.15 Διάλειμμα
9.15 ? 10.00 1.Ενημέρωση για την χρήση του ποδηλάτου 2.Ποδηλατοδρομία στους δρόμους του χωριού ΤΑΞΕΙΣ:   Α? ? Β΄- Γ΄ – Δ΄- Ε΄- Στ΄
10.00  –  11.15 Αγώνας δεξιότητας  με το ποδήλατο ΤΑΞΕΙΣ :   Α? ? Β΄- Γ΄ – Δ΄- Ε΄- Στ΄
11.15  –  11.30 Διάλειμμα
11.30  –  12.20 Αγώνας  σκυταλοδρομίας                                             ΤΑΞΕΙΣ:    Α? ? Β΄- Γ΄ – Δ΄- Ε΄- Στ΄
12.20  –  12.30 Διάλειμμα
12.30  –  13.15 Αγώνας  Ποδοσφαίρου 5Χ5(μαθητές)

Αγώνας Βόλεϊ (μαθήτριες)

ΤΑΞΕΙΣ:    Α? ? Β΄- Γ΄ – Δ΄- Ε΄- Στ΄

Στατιστικά στοιχεία Δημοτικού Σχολείου Νησίου

1.ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΘΗΚΑΝ  :

• ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Οδική συμπεριφορά ? αγώνας δεξιότητας
  • ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ : Ταχύτητα-Άλμα-Στόχος-Συνεργασία
  • ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ : Αγώνας 5Χ5
  • ΒΟΛΕΪ

2.ΣΥΝΟΛΟ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ:    60

Ευχαριστούμε όλους τους Εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας, που με προθυμία και χαρά συμμετείχαν στις εκδηλώσεις για τον θεσμό αυτό που έχει καθιερωθεί τα τελευταία πέντε χρόνια, και ιδιαίτερα τον Γυμναστή μας κ. Μπόλα Αντώνιο για την οργάνωση και τον ζήλο που δείχνει σε ό,τι του ζητηθεί!